Ürituste sari “Kodused kohtumised”, Ida-Virumaa
Kodused kohtumised Ida-Virumaal kasvasid kodust välja.
Mis ühendab rindeoperaator Ivar Heinmaad, poliitik Katri Raiki ning ettevõtjat ja näitlejat Vladas Radvilavičiust? Nemad – ja mitmed teised põnevad inimesed – on olnud külalised Ida-Virumaal korraldatud ürituste sarjas „Kodused kohtumised“.
Korraldaja, MTÜ Laheaeg eestvedaja Anne Kippar meenutab, et esimene kodune kohtumine pealkirjaga „Oma apelsini teise poolega Hondurases“ toimus 1. novembril 2023 ühes Jõhvi eramajas. Külas oli Hondurases elanud abielupaar, kes jutustas elust sellest täiesti teistsuguse kultuuriga paigas. „Mõne kuu pärast kutsusin esinema toiduliidu särava juhi Sirje Potisepa, kelle meeleolukas esinemine toimus Jõhvi lähedal Tammikus Kaevuri majas. Külalised on olnud erinevate ametite esindajad, aga neid kõiki ühendab põnev sisemaailm ja nende lugusid on põnev kuulata,“ tutvustas Anne.
Tänu üritustel osalejate positiivsele tagasisidele ja võimalusele taotleda toetust õiglase ülemineku fondist hakkas Anne mõtlema, mida võiks teha suuremale seltskonnale – mahtus ju kohtumistele tavaliselt kuni paarkümmend inimest. Nii sündiski sel kevadel rohkematele osavõtjatele mõeldud kultuurireiside sari „Kodukandi kohtumised“, mis viivad koduukse eest pisut kaugemale.
Muu hulgas on külastatud endisi kaevuriasulaid Viivikonnas ja Sirgalas, Eesti Energia tööstusterritooriumil asuvat tuhaväljade settetiiki, Vasknarva kloostrit ning Aa ja Saka mõisa. Vastukaaluks tööstuse mõjule on tutvutud loodussäästliku ja ringmajandusel põhineva ettevõtlusega Rabatalus, uudistatud keskkonnasõbralikku elulaadi Vasknarvas ja Narva jõe äärsetes külades ning uuritud putukate kasutamise võimalusi toidulaual.
Anne sõnul võtab igast kultuurireisist osa 50–55 inimest. „Kahel viimasel reisil sai aga soovijate ootenimekiri nii pikk, et oleks saanud teisegi bussitäie rahvast kaasa võtta. Kahjuks ei arvestanud projekti koostamisel nii suure huviga ja samas ei tahaks gruppi ka väga suureks paisutada,“ nentis ta.
Kui küsida Annelt, miks ta koduseid kohtumisi korraldab, siis vastab ta lühidalt: „Tagasiside pärast!“ Sellest, et osalejad pole olnud kiitusega kitsid, annavad aimu näiteks järgmised kommentaarid: „Aitäh, oli väga põnev kohtumine! Kes ei tulnud, jäi paljust ilma. Kohtumine kujunes väga südamlikuks ja ei tahtnud kuidagi lõppeda. See suvi jääb meelde uskumatute hetkede pärast.“
Milline on „Koduste kohtumiste“ korraldamise mõju ja kasu kohalikule kogukonnale?
Sirle Sommer-Kalda, ajalehe Põhjarannik ajakirjanik: üritused on arendanud osalejate loovust, uudishimu, praktilisi oskusi ja laiendanud silmaringi. Samuti on need loonud kogukonnas sidusust ja arendanud sotsiaalseid suhteid. Osalejad on omavahel palju suhelnud, jaganud ideid ja kogemusi. Muukeelsetel inimestel on võimalus osa saada eesti kultuurist ja keelest. Üritustele on kaasatud ka vabatahtlikke, kes pakuvad ürituste läbiviimiseks oma kodusid, jäädvustavad ja reklaamivad üritusi. Mitmed üritused on toimunud ilma eelarveta ja esinejad on külla tulnud tasuta. See annab signaali, et hea ettevõtmine ei jää raha taha, vaid loeb tahe ja koostöö.
Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma