EsilehtTallinna aasta õpitegu 2020: Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli kutseõppe töökohapõhine õpe

Tallinna aasta õpitegu 2020: Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli kutseõppe töökohapõhine õpe

                                                                

Töökohapõhine õpe kutseõppes on Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli algatus, mille raames omandatakse töötamise kõrvalt koostöise ja sotsiaalse õppimise kaudu erialane professionaalsus ja täiendatakse üldpädevusi. Töökohapõhine õpe on ainulaadne võimalus kaasata õppetöösse erinevas vanuses õppijaid ning neid, kes ei ole varem julgenud kooliteed alustada. Ehkki seesugune õppevorm esitab kõrgkoolile väljakutseid, on selle mõju tööturul olnud märgatav. Tagasiside nii õppijate kui tööandjate poolt on kinnitanud, et tööandjad väärtustavad õppijat kui usaldusväärset meeskonnaliiget, kelle teadmisi ja oskusi tasub töös rakendada.

Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli personalijuht-rektori assistent Piret Gildeni sõnul ajendas TTKi töökohapõhise õppe loomiseks soov julgustada hooldustööd tegevaid inimesi õppima. „Parim viis õppimiseks on „kodus“, tuttavas keskkonnas. Lisaks sellele on iga töökohapõhise õpperühma avamine närvikõdi meile endile – kuidas tuleme ise toime uue õppevormi rakendamisega, kuidas kaasata ja motiveerida õppureid parimal võimalikul viisil,“ kirjeldas ta. „See, mis meid täna siia tõi, ei vii meid homme edasi!“

Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
„Esimene töökohapõhine õpperühm avati 2009. aastal Järvamaa haigla hooldustööd tegevatele inimestele. Nüüdseks toimub töökohapõhine õpe kaheksas maakonnas kuuel õppekaval, seda 55 õpperühmale, mis tähendab ca 1000 lõpetajat. Laiemalt on see tähendanud hooldustöötajate kvalifikatsiooni tõusmist, millest tulenevalt on ka nende tööd ühiskonnas rohkem väärtustama hakatud. Kõrgkoolina on projekt aidanud meid lähemale eesmärgile kasvada kompetentsikeskuseks tervise ja heaolu valdkonnas,“ rääkis Gilden. „Töökohapõhine õpe kätkeb endas elukestva õppe ideed ja selle viimist erinevas vanuses õppijateni. Paljud saavad sellest innustust ja õpivad edasi rakenduskõrgharidusõppes. Professionaalsus on ääretult oluline! Eriti tervishoius.“