EsilehtPõlva väärikate ülikooli loengud Kaguraadios, Põlvamaa

Põlva väärikate ülikooli loengud Kaguraadios, Põlvamaa

Väärikate ülikool kolis raadioeetrisse

                                

Koroonaviiruse kiire levik ei sundinud koduõppele mitte ainult üldhariduskoole ja ülikoole, vaid mõjutas kõiki õppijaid, sh väärikate ülikoole. Ka Põlva väärikate ülikool seisis silmitsi tõsiasjaga, et alates 2020. aasta märtsi keskpaigast ei saanud enam auditoorseid loenguid korraldada. Õppetööd ei tahetud aga mingi hinna eest pooleli jätta ja nii sündiski mõte hakata loenguid kuulajateni viima raadioeetri vahendusel. Mõeldud – tehtud: Põlva väärikate ülikooli loenguid on Kaguraadios edastatud alates 2020. aasta oktoobrist ja ka alanud õppeaastal on neid plaanis korraldada 17, paralleelselt toimuvad ka auditoorsed loengud. Põlva väärikate ülikooli programmijuht Ene Lellep möönab, et kuigi raadioloeng ei asenda kuulajaskonna ja lektori vahetut kontakti, on see üks variant väljapääsuks koroonaviirusest põhjustatud olukorrast. Raadioloengu positiivne külg on võimalus loengut uuesti kuulata, sest loenguprogrammi üks teema on eetris kolmel korral: reedel kell 10 ja 17 ning pühapäeval kell 10. Ene Lellep: „Kui esimesel kuulamisel pole inimene suutnud kõike tähele panna, leiab ta teisel korral loengut kuulates enda jaoks veel olulisi nüansse.”

Mis oli Põlva väärikate ülikooli raadioloengute korraldamise ajend?
Ene Lellep: Viiruseoht on meid kimbutanud juba mitu õppeaastat. Auditoorseid loenguid saime korraldada kuni 11. märtsini 2020, aprilli- ja maikuu loengud pidime ära jätma. Sellele järgneva õppeaasta sügisel oli võimalik jätkata auditoorsete loengutega vaid piiratud koosseisule. Kuna meil oli õppeprogramm koostatud ja lektoritega esialgsed kokkulepped saavutatud, ei tahtnud me sellega leppida, et alles 2019. aastal koostöös Tartu Ülikooliga ellu kutsutud Põlva väärikate ülikool võiks ooterežiimile jääda. Kaalusime variante, kas edastada oma programmi veebi- või raadioloengutena. Määravaks sai asjaolu, et üsna paljudel meie kuulajaskonnast ei ole arvutit või kasutavad nad seda minimaalselt. Kuna kohalik raadiojaam Kaguraadio oli meelsasti nõus meiega koostööd tegema, otsustasimegi oma loengud edastada raadioeetri kaudu.

Milline on ettevõtmise tulemus ja kasu inimestele ning kogukonnale laiemalt?
Ene Lellep: Loenguprogrammi koostamisel oleme lähtunud järgmistest teemadest: tervis, psühholoogia, loodus ja kodukultuur, pärimus ja folkloor, kodanikuühiskond. Nendel teemadel loengud täiendavad kuulajate teadmisi, aitavad analüüsida oma füüsilise ja vaimse tervise seisundit; leida võimalusi oma elu korraldamiseks; mõista ühiskonnas toimuvaid protsesse ning ka ise neis aktiivselt ja teadlikult kaasa lüüa. Kõige selle juures on aga väga oluline osaleja sotsiaalne seisund. Käies Põlva väärikate ülikooli loengutel, ei tunne inimene end üksi ja eraldatuna, ta kuulub kuhugi, kus on mõttekaaslasi, kus temaga arvestatakse, kus tema olemust väärtustatakse. Tulemuseks on selle inimese elujaatav hoiak. Ta otsib ise oma muredele ja probleemidele lahendusi ning ei muutu koormavaks kohalikule kogukonnale või omavalitsusele. Oma tegevuse korraldamisega püüab Põlva väärikate ülikool jõuda iga osalejani, et neid eesmärke ellu viia.