X täiskasvanud õppijate foorum

 

7. novembril 2014 toimus Tallinna Teeninduskoolis X täiskasvanud õppijate foorum (TÕF).

Esimene TÕF toimus 8. detsembril 2005 Tallinna Keskraamatukogus. Loe toimunud TÕF-idest SIIT

Foorumi eesmärgiks on anda õppijatele võimalus esitada omapoolseid ettepanekuid ja vahetada kogemusi selle üle, kuidas õppijad ise saaksid täiskasvanuharidust toetada ning tulevikus koostööd teha.

 

VISIOON – hooliv ja õppimise kaudu kestmajääv Eesti ühiskond.

MISSIOON – tutvustada ja kanda edasi elukestva õppimise head kogemust.

 

Kokkuvõte X TÕF-ist

Merle Haug ja Marika Kaasik avasid X TÕF-i ja tegid tagasivaate möödunud 10 aastale. TÕF-iga on igal aastal olnud seotud ligikaudu 50 inimest ning 10 aasta jooksul on neid kokku saanud umbes 500. Foorumil osalejad on lubanud innustada õppimisele inimesi oma lähikonnas ning järgmistel kokkusaamistel esitanud juba konkreetseid näiteid inimestest, kes on tänu julgustamisele ja toetusele taas õppima asunud. Igal aastal on aset leidnud kohalikud TÕF-id maakondades, kuhu omakorda on kaasatud sadu inimesi.
Nii võib liialdamata väita, et nende inimeste hulk, kes on leidnud innustust  õppijate positiivsest kogemusest, on  tänaseks rohkem kui tuhatkond.

Kirjaniku ja semiootiku Valdur Mikita esinemine teemal „Eesti – imeline paik tarkuse teedel“ andis kuulajatele ülevaate Eesti kultuuri kujunemisest 11 000 aasta jooksul. Ta rõhutas, et rahvaid, kes saavad tänapäeva maailmas nimetada ennast põlisrahvasteks, on väga vähe, eestlased kuuluvad nende hulka.  Eesti kultuur ja loodus on enam-vähem ühevanused ning eestlased on seni tulnud edukalt toime kultuuri ühe suurima paradoksiga: jääda põhiolemuselt samaks, olles pidevas muutumises. TÕF-i jaoks sisalduv sõnum Valdur Mikita ettekandes oli just õppimise osa kultuuri säilimises ja arengus: on vaja teada, mis on olnud enne meid ning on vaja mõista, kuidas maailm meid mõjutab. Mõtlemapanev on ka Lõuna- ja Kagu-Eesti ajalooline roll kultuuri säilitajana (juured) ning Põhja- ja Lääne-Eesti avatus maailma mõjudele.

Osalejate ette astusid aastate jooksul tunnustatud õppijad: Luule Metsla (2006), Ingrid Savi (2008), Egon Erkmann (2010), Ralf Burk (2011), Anne Perlov (2012), Lauri Veso (2013) ja Airika Rahuoja (2014). Kõik nad on olnud eeskujuks ja innustanud õppima oma lähedasi ja töökaaslasi. Nende positiivse kogemuse mõju on aga olnud ka tuntav oma kogukonnas. Tunnustatud õppijad on võtnud endale vabatahtlikult missiooni märgata inimest, kelle elu õppimine võib muuta ning olla see, kes toetab selle teokstegemist.

TÕF-il osalejad said võimaluse tutvuda ka Tallinna Teeninduskoolis pakutavate õppimisvõimalustega.

Pärastlõunal arutlesid foorumil osalejad õppijate ja täiskasvanute õppimise üle tänases Eestis.

Lähtuti faktist, et 2013. aasta andmetel on Eestis ca 39 500 20–34-aastast inimest, kellel puudub keskharidus, sh ka põhiharidus. Need on inimesed, kes on oma tööelus kõige haavatavamad – majanduslike tagasilöökide puhul on just need inimesed esimesed, kes kaotavad töö ja sissetuleku. Samuti on piiratud nende võimalus süsteemselt edasi õppida, kuna tasemeõppes edasiliikumiseks on vaja gümnaasiumi lõputunnistust. Nende võimalused piirduvad lühiajaliste täienduskursustega, mis nende positsioone sageli oluliselt ei paranda.

Foorumil osalejad arutlesid selle üle, kuidas just nimetatud vanuserühm tuua tagasi õppima täiskasvanute gümnaasiumidesse ja toetada nende jõudmist lõputunnistuseni, mis oluliselt parandab nende töö- ja karjäärivõimalusi. Ühised seisukohad:

  • Kõige mõjusam on personaalne pöördumine inimese poole. Selleks on vajalik andmebaas inimestest, kes on õpingud katkestanud. Selle andmebaasi loomine on haridus- ja teadusministeeriumi pädevuses.
  • Missioonitundega tunnustatud õppijate ja õppimise usku inimeste koolitamine ja tunnustamine, et nad saaksid innustada ja toetada neid, kes seda vajavad (õpingute taasalustamine, kooli poolelijätmise vältimine).
  • On vaja positiivset sotsiaalreklaami tuntud näitlejate ja selge sõnumiga „Tuleb õppida!“ (eeskujuks videoklipid www.stereotuup.ee ), mida näidatakse ka kommertskanalites  ja mis on kättesaadavad youtube´is.
  • Massiline reklaam tänavapildis – bussiootepaviljonide reklaamtahvlid, kõige sobivam aeg selleks on august (enne kooliaasta algust).
  • Elektroonilise meedia reklaamivõimaluste kasutamine – Postimees, Eesti Ekspress, Õhtuleht online,  Elu24, Delfi.
  • Kõik eelpool loetletud tegevused nõuavad koostööd professionaalse PR/reklaamifirmaga, seda ei saa teha vabatahtliku tööna „põlve otsas“.
  • Sotsiaalmeedia kanalite kasutamine.
  • Senisest rohkem edulugude kajastamist ajakirjanduses.

TÕF-il osalenud raamatukogude töötajad, kes on ise innukad õppijad, näevad rahvaraamatukogudel väga selget rolli väikestes kogukondades inimeste informeerimisel. See, et täiskasvanud inimesel on võimalik lõpetada põhikool või gümnaasium ja seda täiesti tasuta, on paljude inimeste jaoks üllatav. Siin saavad raamatukoguhoidjad, kes oma kogukonna inimesi tunnevad, olla tõhusad info vahendajad.

Kui inimesed on leidnud tagasitee formaalharidussüsteemi, on paljude jaoks töö, pere ja kooli ühendamine suur väljakutse. Kui inimene peab valima töö ja õpingute vahel, valitakse pigem töö. Selle olukorraga toimetulekuks tehti alljärgnevad ettepanekud:

  • Stipendiumifond heade tulemustega õppijatele (et mitte luua ebavõrdset olukorda statsionaarse õppevormi õppuritega, on siinkohal kohane vanusepiir, näiteks 24 aastat).
  • Heal tasemel  õppematerjalide valmistamine täiskasvanute gümnaasiumidele, mis võimaldaks iseseisvalt õppida pingelisematel tööperioodidel.
  • Edulugude kasutamine täiskasvanud õppijate innustamiseks, sh edukate vilistlaste kogemuse levitamine.
  • Motivatsioonipäevad koolides – sarnane kogemus on veenev.
  • Õppijatest tugigrupid või tugiisikud (ka neid tuleb motiveerida ja koolitada).

Ühiselt tõdeti, et TÕF on jätkuvalt valmis ellu viima oma missiooni – kanda edasi elukestva õppimise head kogemust. Seda, mida on võimalik teha vabatahtliku tööna missioonitundest, on 10 aasta vältel ka tehtud. Laialdasemateks muutusteks on vaja uusi ressursse.

 

TÕF-il osales 46 inimest üle Eesti.

 

Lisainfo: Sirje Plaks (sirje@andras.ee, 6211671, 5111794)

TÕF toimus Hasartmängumaksu Nõukogu poolt toetatud projekti "Õppiv Eesti 2014" raames ning oli osalejatele tasuta.