Kuigi ennast arendav ja õppiv pereliige võib üsna tülikas olla, sest tuleb järjest uute ideedega ja tahab teisi kaasa haarata, on ta samas võimeline teisi mõistma ja toetama.

 

SAAREMAA AASTA ÕPPIJA TIIU KAUBER (69) on seisukohal, et mida rohkem inimene õpib, seda enam saab ta aru, kui vähe ta teab. Tallinna Polütehnilise Instituuti inseneri-tehnoloogina keemilise tehnoloogia erialal lõpetades vaevalt et noor naine teadis, millega elu teda kunagi kokku viib: et temast saab piimalambakasvataja ja mahetalupidaja, kelle elu-olu lähedalt ja kaugemalt vaatamas käiakse, et kõik looduslähedane, nagu villa taimedega värvimine, ürtide kasvatamine, loodusturism ja palju muudki, ühel heal päeval tema elu osaks saab.

„Tahe saada uusi teadmisi nii tehnoloogiate, turunduse kui ka raamatupidamise kohta viiski mind Saaremaa Õppekeskusesse,” selgitab Tiiu. „Talvel kinnituisanud teede ja olematu ühistranspordiga Abula külast Kihelkonna vallas Kuressaarde kooli saada oli paras kunsttükk, aga heade sõprade abiga said takistused ületatud. Kõige suurem tugi on olnud minu abikaasa, kellega meil on üks haridus ja sarnased vaated elule. Oleme võtnud printsiibiks, et teeme ainult seda, mis huvitab mõlemaid. Tütred ja tütretütred on oma tänapäeva teadmistega ikka abiks, kui vaja.”

Nagu aktiivsed inimesed ikka, leiab Tiiugi aega Mustjala Kodukultuuri Seltsi, Saaremaa Merekultuuriseltsi ja Saaremaa Naiste Ühenduste tegemiste jaoks. MTÜ Uustlu Värk on aga Tiiu südameasi ja see kuulub ka Eesti avatud mahetalude liikumisse.

Ees ootavad õpitoad, mida Tiiu juhendab ja kus õpetatakse koostöös Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare Kolledžiga, kuidas taimedega lõnga värvida ja looduslikke vahendeid väärtustada. Tiiu kodutalu on alati avatud, küll tudengitele, küll muidu huvilistele. „Õppimine aitab muude asjade hulgas ka teisi inimesi mõista, iseendast ja teistest paremini aru saada. Kuigi ennast arendav ja õppiv pereliige võib üsna tülikas olla, sest tuleb järjest uute ideedega ja tahab teisi kaasa haarata, on ta samas võimeline teisi mõistma ja toetama,” leiab Tiiu.