Meistriklass "Probleemis ON võimalus"

 

4. detsembril toimus Tallinnas järjekordne meistriklassi kutsega koolitajatele.

Meistriklassi teema oli “Probleemis ON võimalus”.

Meistriklassi viisid läbi Pille Kriisa ja Pille Murrik, kes on probleemilahenduskaartide autorid ning omavad täiskasvanute koolitaja, tase 7 kutset.
Pille Kriisa on eripedagoog-logopeed ning koolitaja, kes tegeleb peamiselt sotsiaaltöötajate ja õpetajate koolitamisega ning on lektoriks Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolis.
Pille Murrik on pereterapeut ja koolitaja ning TLÜ Rakvere Kolledži alushariduse lektor.
Mõlemad koolitajad on kutseaasta tugiprogrammi ning mentorprogrammi juhtideks TLÜ Rakvere Kolledžis.

 

Meistriklassis tutvustati probleemilahenduskaarte, mille eesmärk on vabastada inimese loovus ja sisemised ressursid, leidmaks efektiivseid lahendusi probleemolukordades või otsustamisraskuste puhul.

Osalejatel oli võimalus praktiliselt läbi teha erinevaid harjutusi kaartidega ja luua ise uusi harjutusi.

Meetodi loomisel on inspiratsiooni saadud A. Einsteini ütlusest, et probleeme ei saa lahendada sama mõtteviisiga, millega need tekkisid. Kaartide hulgas olevad pildimetafoorid ja kasulikud uskumused süsteemses raamistikus võimaldavad mingile konkreetsele kitsaskohale keskendudes leida uusi ja ootamatuid vaatenurki ning lahendusviise. Ühtlasi on kaardimäng lõbus, vabastav ja värskendav.

Lisaks konkreetsele probleemilahendusmudelile tutvustati kaartide teisigi kasutusvõimalusi eelkõige koolituste raames.

Probleemilahenduskaardid on neljandat aastat kasutusel TLÜ ja TÜ kutseaasta- ja mentorprogrammis  ning leidnud osalejate poolt sooja vastuvõtu nii koolitustel kui ka õpetajate igapäevatöös. Kaardid on kasutatavad ka väljaspool kooli ja õpetamise konteksti nii individuaalselt kui ka meeskonnakeskselt. Kaardid ja meetod äratas huvi ka rahvusvahelisel noorte õpetajate konverentsil ning on jõudnud ka väljapoole Eestit.

 

Teemad:

1. Kaartide kasutamine soojendusprotsessis. Kaartide kasutamine enesearengus. Kaartide kasutamine meeskonnatöös. Kaartide kasutamine reflektsiooniprotsessis.

2. Kaartide kasutamine jõustamisel. Kaartide kasutamine probleemolukordades.

3. Täiendavad kaartide kasutusvõimalused koolitatavate peegelduses.