Kogemust võetakse arvesse ka kutse andmisel

 


Kristina Ruhno, 
 Kutsekoja koordinaator

„Kuigi seni on VÕTA rakendust leidnud esmajoones hariduse vallas, lähtutakse samadest põhimõtetest ka Eesti kutsesüsteemis kutse andmisel.

VÕTA puhul peetakse keeruliseks just töökogemuse arvestamist. Töökogemuse hindamisel ei saa arvestada pelgalt töötamise fakti ennast (kus ja kui kaua on töötanud), ikka eelkõige seda, mida inimene töö käigus õppis ja missugused on tema tegelikud oskused ja teadmised.

Kutsealase kompetentsuse hindamisel ei ole otstarbekas ega võimalik üle kontrollida inimese kõiki teadmisi ja oskusi – selleks oleks vaja palju hindajaid, rohkesti aega ja raha. Seetõttu on igati õigustatud võimalus tõendada oma töökogemust eri meetoditega, näiteks omandatud kompetentside analüüsiga, valminud tööde näidiste, intervjuude, tööandjate kirjalike iseloomustuste jms abil.

Heaks näiteks sobib kinnisvara hindamise kutseala, kus töökogemuse tõendamiseks esitatakse valminud tööde näidiseid ja tõendusdokumente. Lisaks mitmetele teistele kutse taotlemise dokumentidele esitab kinnisvarahindaja IV taseme kutse taotleja oma kompetentsuse tõendamiseks kolm igapäevase tööelu käigus koostatud eksperthinnangut. Eesti kinnisvara hindajate ühingu kutsekomisjoni pädevuses on otsustada, kas eksperthinnangud vastavad kinnisvara hindamise standardite nõuetele. Seega ei pea kutse taotleja esitlema hindamisakti koostamise oskust hindamiskomisjoni juuresolekul, vaid saab oma kompetentsuse tõendusena esitada varem koostatud eksperthinnangud.

Töökogemuste arvestamisel kasutatakse ka vähemalt kahe spetsialisti kirjalikku kinnitust n-ö garantiid taotleja kogemuste kohta.