Millest alustada?

 

• Olen 44-aastane naine, abielus ja kolme lapse ema. Ma pole pidanud päevagi tööl käima – hoolitsesin pere ja kodu eest, mees teenis hästi. Pool aastat tagasi kaotas ta Eestis töö ja sõitis ära Soome. Lapsed on juba suured ja ma olen jäänud täiesti üksi – tunnen ennast kasutuna. Ei julge ennast kuhugi tööle pakkuda – vanust on palju, kuid töökogemused puuduvad. Tehnikumis õppisin küll aiandust, kuid ma ei kujuta üldse ette, mis tööd teha võiksin. Läheksin hea meelega midagi õppima. Kuid mida? Ma ei tea ka seda. Alles mõni aeg tagasi rääkis valitsus võõrtööjõu sissetoomisest, nüüd ei ole enam oma inimesigi tarvis. Ehk on keegi osanud sama raskest olukorrast välja tulla ja annaks ka minule nõu.

Liia

• Olen 36-aastane kolme lapse ema ja praegu 1,5-aastase pesamunaga kodune. Enne lapsepuhkusele jäämist töötasin seitse aastat pangas tellerina. Nende aastate jooksul muutus töö rutiinseks: see toob küll leiva lauale, kuid arenguvõimalusi suurt ei paku. Tunnen, et olen teelahkmel: peaksin varsti tagasi tööle minema, aga vanamoodi ma enam jätkata ei taha. Uutmoodi jälle ei oska.

Õppinud olen raamatupidajaks. Tol ajal tundus see õige valikuna, kuid praegu tunnen, et ainult arvud pole minu jaoks – tahan inimestega suhelda. Ümber- või täiendusõpet ma ei pelga, aega ja võimalusi oleks selleks praegu küll. Muret teeb see, et ma ei oska kuskilt alustada. Ehk oskate soovitada, kuidas võiksin oma soovides selgusele jõuda ja milliseid samme peaksin astuma, et selles suunas liikuda.

Marge

Vastab Evelin Tiitsaar,haridus- ja teadusminis-teeriumi täiskasvanuhariduse talituse ekspert:
Selgusele jõuda aitab karjäärinõustaja. Seda teenust pakub Eestis tööturuamet. Neil on spetsiaalne programm, mille kaudu saavad nõustamist lisaks töötutele ka need inimesed, kellel on töökoht olemas või kes on kodused. Selleks tuleks pöörduda kodukohale lähimasse tööturuameti esindusse. Kuna samad nõustajad pakuvad teenust ka töötutele, siis on järjekorrad kahjuks praegu pikad, kuid kõik oleneb konkreetsest piirkonnast.

Kui pärast karjäärinõustamist on tulevikuplaan selge, siis tuleks hakata otsima koolitusi. Tööturuamet pakub neid üksnes registreeritud töötutele. Palju oleneb sellest, mida nõustamise tulemusena otsustate: kas soovite õppida selgeks uue ameti ja astuda kutsekooli või kõrgkooli tasemeõppesse või käia mõnel lühemal kursusel. Tasemeõppes on kohad nii tasuta kui ka raha eest õppimiseks, see sõltub koolist ja erialast ning sellestki, kas õpitakse täis- või osakoormusega. Kursustel osalemine on tavaliselt tasuline, kuid haridus- ja teadusministeeriumil on projekt, mille kaudu korraldatakse kutseõppeasutustes ja rakenduskõrgkoolides ka tasuta kursusi. Selle kohta saab infot aadressilt  www.hm.ee/tasutakursused. Uurida võiks ka tööturuameti (www.tta.ee) ja õppeasutuste kodulehekülgi.