Ametikoolid üllatavad õppureid uute erialadega

 

Esmakordselt saab õppida spaateenindust ja maaturismi.

Ave Schmidt

Tartu kutsehariduskeskuses saab sel aastal õppida spaateeninduse ning kivi- ja betoonkonstruktsioonide ehitaja eriala. Kutsehariduskeskuse direktori asetäitja Liivi Raudsepa sõnul on iseäranis suurt huvi üles näidatud just spaateeninduse eriala vastu.


 Juuksuriamet oli sisseastujate seas tänavu üks populaarsemaid.

„Turism on arenev valdkond. Otsustasime selle eriala kasuks, sest kuskil mujal õppeasutuses spaateenindust ei õpetata ja tööandjate sõnul on just selle kvalifikatsiooni järele vajadus. Ka meie enda lõpetajate hulgas on eriala popiks osutunud – soovitakse omandada lisakvalifikatsioon,“ räägib Raudsepp.

Haapsalu kutsehariduskeskus avas alanud õppeaastal samuti kaks uut eriala – esmakordselt saab õppida kinnisvarahooldust ja majutusteenuste korraldust. „Kinnisvarahoolduse eriala on mõeldud ennekõike neile, kes tegutsevad korteriühistutes. Eriala on väga praktiline. Õpetatakse, millele tuleb korteriühistus või kinnisvarahoolduses töötades tähelepanu pöörata,“ selgitab kutseharidus- keskuse infojuht Tiina Salumäe.

Kutsehariduskeskuse uuele majutusteenuste erialale on aga oodatud õppima kõik need, kellel on soov avada oma turismitalu või muu majutusasutus, kuid miks mitte ka need, kes juba töötavad majutusasutustes keskastmejuhtidena.

„Kuna tegemist on uute erialadega, siis ollakse veel pisut umbusklikud. Pidime korraldama ka järelkonkursi. Teavitasime kohalikus lehes, jagasime usinalt infot ka koduleheküljel ja erialaliitudele, lõpuks rühmad siiski täitusid,“ räägib Salumäe.

Popim on sel aastal kokaamet
Kuressaare ametikoolis alustatakse esmakordselt õpinguid dekoraator-stilisti, teabegraafika ja maaturismi ettevõtluse erialal.

„Maaturismi ettevõtlus asendab senist turmismikorralduse eriala. Usun, et maaturism läheb Saaremaa inimestele väga korda ja huvi selle valdkonna vastu on suur,“ kinnitab Kuressaare ametikooli teabejuht Taavi Tuisk.

SA Innove kutsehariduse populariseerimise programmi kommunikatsiooni koordinaatori Liis Kängsepa sõnul on huvi kutsehariduse vastu viimastel aastatel märgatavalt tõusnud ja seda mitte ainult majandussurutise tõttu.

„Erinevatel hinnangutel peaksid 50 protsenti nendest inimestest, keda vajab Euroopa tööturg täna ja kümne aasta pärast, olema ametialase eriharidusega. Seega on tänaseks päris selge, et ka kutseharidus on võitjate võimalus,“ on Kängsepp kindel.

Haridus- ja teadusministeeriumi andmetel soovitakse kutsekoolides käesoleval õppeaastal kõige rohkem õppida koka, hotelli- ja toitlustusteenindaja eriala. Populaar-sed on ka väikeettevõtluse ja ärikorralduse, majandusarvestuse ning juuksuri erialad.

VALIK UUSI VÕIMALUSI
Tartu kutsehariduskeskus

•• Spaateenindus – spaateenindaja saab ettevalmistuse tööks spaahotelli vastuvõtus, ilu- ja terviseteenindusega tegelevates ettevõtetes ja salongides administraatori või assistendina. 
•• Kivi- ja betoonkonstruktsioonide ehitaja – põhilised tööülesanded on looduskividest, tellistest, õõnestellistest ja ehitusplokkidest seinte, vaheseinte, kaminate ja teiste ehituselementide, nagu korstnate, postide, võlvide ehitamine ja remont, tellingute püstitamine.

Haapsalu kutsehariduskeskus
•• Kinnisvarahooldus – õpetatakse ehitamise ja renoveerimise aluseid, betoonitööd, pottsepa-, krohvimis-, tasandus- ja maalritööd, klienditeenindust, puhastustööd, krundihooldust jpm. 
•• Majutusteenindus – õpetatakse klienditeenindust, majanduse- ja hotellimajanduse aluseid, toitlustust, kommunikatsiooni, töösuhteid, kutsealaseid võõrkeeli, turismigeograafiat, taimeseadet, pärimuskultuuri, spaateenindust jpm.

Kuressaare ametikool
•• Dekoraator-stilist – erialal saadakse põhjalikud teadmised ja oskused joonistamisest-maalimisest, värvusõpetusest, kompositsioonist, arvutigraafikast ja kujundustarkvarast, fotograafiast, reklaamikunstist. Õpitakse kultuuri- ja kunstilugu, vormiõpetust ning kalligraafiat. 
•• Teabegraafik – teabegraafik kujundab ja valmistab välireklaame, valguskaste, reklaambännereid, meeneid, trükiseid jne. 
•• Maaturismi ettevõtlus – õpitakse maaturismi korraldust, jätkusuutlikku turismi, sündmus-, seminari-ja rekreatsioonikorraldust, maamajutuse korraldust, kinnisvara- ja maastikuhooldust, projekti- ja kvaliteedijuhtimist jpm.

Uusi erialasid on sügisest teisteski kutseõppeasutustes.