Tööotsijad panid kokku laulu- ja lustiseltsi

 

Koolitaja Ülo Vihma kutsus Tallinna töötud laulma. Nüüdseks on laulu- ja lustiseltsil „Saab ikka” julgust olnud esineda ka väljaspool Kristiine sotsiaalkeskust, kus klubina koos käiakse.
Signe Kalberg

Koolitaja Ülo Vihma on rahutu hingega mees, kes ei malda istuda käed rüpes. Tal pole kombeks pöörata pilku kõrvale ebameeldivatelt asjadelt, kui tal on võimalik aidata.

Eelmisest kevadest käib Vihma igal esmaspäeval laulmas. Ta ei võta laulutunde, vaid laulab koos töötutega. Just neid samu süldipidudel inimesi liitvaid ja pisarateni liigutavaid rahvalikke viise.

„Töötutele pakutakse kõikvõimalikku teavet, mille kasutegur on suhteliselt väike. Puudu jääb aga positiivsetest emotsioonidest, neid ei pakuta kuskil,” ütles Vihma. „Ei, see pole mingi projekt, sest ma ei salli projekte, need soodustavad õpitud abitust. Võtsin ühendust töötute klubidega, Kristiine sotsiaalkeskus pakkus kooskäimiseks vajaliku ruumi,” selgitas ta.

Vihma mängib ise kitarri ja klaverit ning pillimängu oskusega inimesi leidus ka töötute hulgas. Ülo tegi lauljatele kiiresti selgeks, et neil ja temal pole mingit vahet, sest koolitajana otsib ka tema kogu aeg tööd. Seega pole õige rääkida neist kui töötutest, vaid kui tööotsijatest. „Eks see on ka üks psühhoteraapia osa,” märkis ta.

Meeleolu tuleb üleval hoida
Et laulmine ei jääks vaid laulmiseks, otsustas ansambel ka esineda. Ja töötute klubi lõpetamisel mitte ainult ei esinetud, vaid koguti raha laste leinalaagri jaoks. „Kujutage ette, töötud kogusid teistele raha,” rõhutas Ülo Vihma. „Seda raha polnud palju, vaid 350 krooni, kuid seda väärtuslikumad olid need kahe- ja viiekroonised, mille andsid laste jaoks sissetulekuta inimesed.

Algusest peale on laulu- ja lustiseltsis laulnud ka proua Aino. Tegelikult tahtis ta minna line-tantsu ringi, igaks juhuks aga uuris ka, et ega töötute klubis pole laulmise võimalust. „Ülo Vihma on ääretult meeldiv inimene, juba meie esimene proov oli selline, et lahkusin sealt teistsuguse inimesena. Sain laulmisest sellise energiasööstu, hing läks nagu lahti,” meenutas Aino.

Inimesed on töötuks jäämisest masendunud, Aino soovitab neil siiski end kokku võtta ja töötute klubisse tulla. See annab põhjuse kodust välja minna, end kenasti riidesse sättida ja ilusaks teha. „Minule on andnud  laulu- ja lustiseltsis laulmine ning esinemine kõvasti juurde enesekindlust. Töötuks olemine tekitab ju tunde, et oled teistest kehvem, saamatu. Enam ma seda ei tunneta,” rääkis ta. 

Kristiine sotsiaalkeskuse sotsiaalpedagoog Kersti Kask meenutas oma hämmeldust, kui kuulis telefonis Ülo Vihma pakkumist tulla ja hakata koos töötutega laulma.

„Tavaliselt pakutakse oma abi ikka tasu eest, seda hinnatavam on vabatahtlik abi,” kiitis ta koolitajana tuntud Vihmat. Kase sõnul soovis Vihma tööotsijatega koos laulda, kusjuures laulmisoskust ei nõutud kelleltki. Kooskäimise eesmärk oli ja on meeleolu üleval hoidmine, enese teadlikkuse arendamine, positiivsete emotsioonide ning toetavate suhete saavutamine. Praeguseks on muusikagrupp end nimetanud tööotsijate laulu- ja lustiseltsiks „Saab ikka”. Seltsi sisemine algatus oli ka esinemise osa ellu kutsumine. Mõistetav, et sugugi mitte kõik pole valmis esinema, kuid ikkagi käiakse koos laulmas ning elatakse ülesastujatele saalist kaasa.

Proovist lavale esinema
Esimesed esinemised tulid töötute klubi ja nõustamisprogrammi lõpetamisel mullu suve alguses ning sügisel. Lauluga on üles astutud Iru vanadekodus, diakooniahaiglas, Jõelähtme kiriku koguduses ja Tallinna Peeteli koguduses.

„Muidugi on esinemine omaette tähtsusega: see toob esile tunded, mis võivad ammu olla kehasügavustesse kinni jäänud. Laulmine üleüldse tekitab kehas avatuse tunde. Siiski pole mitte vähe tähtis nende paikade külastamine, kus esinetakse. Diakooniahaigla külastus pani mõtisklema eluõhtu erakordsuse ja seal töötavate inimeste sisemise tugevuse üle,” rääkis Kersti Kask.

Oma väike helesinine unistus on laulu- ja lustiseltsil ka. Nimelt teeb Ülo Vihma ettevalmistusi plaadi väljaandmiseks. Ikka selle nimel, et anda tööotsijatele juurde indu ja teadvustada ühiskonnas töötute olukorda. Ehk leidub ka tuntud lauljaid, kes on valmis laulu- ja lustiseltsiga koos laulma.

Kristiine sotsiaalkeskuses Sõpruse 5 alustas uus töötute klubi grupp märtsi alguses, koos käiakse kord nädalas seitsme nädalal jooksul. Tallinnas tegutsevad töötute klubid igas linnaosas, neid on pea kõigis teistes linnades ja väiksemateski kohtades. Väärib uurimist, kus täpselt neid leida.