Koos elama õppimine nõuab aega

 

„Leivad ühes kapis. Püsivat paarisuhet ehitamas”
Autor: Saara Kinnunen

Koos elama õppimine nõuab aega. Paarisuhte proovikiviks saab sageli suutmatus võtta partnerit sellena, kes ta on. Sageli kurdavad mehed, et naised näägutavad ja karjuvad. Rahulolev inimene ei nääguta, järelikult on kogunenud midagi, mida püütakse partneriga jagada. Kinnunen õpetab süüdistusteta rääkima ja teist ära kuulama. Ta näitab, kui tervendavalt mõjub andestamine. Sedagi, kui oluline on jagada ka head.Soome sotsiaalpsühholoog Saara Kinnunen on pühendanud oma raamatus ligi 250 lehekülge paarisuhte ebakõladesse takerdunud inimeste julgustamiseks ja õpetamiseks. Tema sõnum on, et hea suhe, kus mõlemad pooled end võrdselt hästi tunnevad, pole võimatu, kuigi see sageli nii tundub.

Ei tasu end eksiteele viia arvamusest, et heas suhtes tülisid ei ole. Inimesed on erinevad, mistõttu tuleb ette vastasseisu. Kinnunen annab probleemide käsitlemiseks liiklusmärgid: ära ründa, ära alista ja ära püüa teist poolt muuta. Neid märke järgides on head võimalused oma seisukohad teist haavamata selgeks teha. Sel moel saab ka suhtekriisid muuta arenguks.

Möödapääsmatud teemad on otse loomulikult seksuaalsus, truudusetus, armukadedus, kuidas mõjutavad suhet alkohol, vägivaldsus, lahutus ja lapsed. Raamatus on ohtralt näiteid, millega samastuda. Lõpus on meelespea nii meestele kui ka naistele – millest lähtuda, et ehitada üles tugev paarisuhe.

Suurem osa elust on argipäev ja need, kes oskavad elada argipäevas, leiavad sealt ka elu rikkuse. Ja ärge unustage – kes tahab oma paarisuhte heaks midagi ära teha, peab tegema esimese sammu.

Kaire Talviste