Aasta õppija 2016 - LIIS REIMANN

Voore külalistemaja peakokk, Jõgevamaa

Jõgevamaa aasta õppija Liis Reimann (45) asus mõned aastad tagasi keskharidust omandama koos oma pojaga. Nii nad 10. klassist alates teineteist kolme aasta vältel mõistvalt toetasid ja aitasid. Õpetajate sõnutsi oli see kooslus suurepärane. Liis sai põhihariduse Jõgeva I Keskkoolist ja koka kutsetunnistuse Põltsamaa Ametikoolist ning töötas aastaid ja töötab praegugi kokana, nüüd juba peakokana Voore Külalistemajas. See, et keskharidust ei olnud,  tiksus siiski ebameeldiva teadmisena kuklas, kuni ühel päeval sai otsustatud – tuleb sammud seada Jõgeva Täiskasvanute Keskkooli. Nüüdseks on keskharidus käes, kool sai kevadel lõpetatud. Lisaks läbis Liis 2014. aastal mööbli restaureerimise kursused. Ala sai sedavõrd meeldivaks ja huvipakkuvaks, et vormus 12. klassi lõputööks ning sooviks seda eriala edasigi õppida. Tööalaselt, kokandusvallas, tuleb enda nagunii pidevalt täiendada. Õpetajad kirjeldavad Liisi kui klassis hea õppimismeeleolu loojat ning ning mitmekülgsete, eriti kirjandushuvidega inimest, kes on teistele eeskujuks.

Miks Te õpite?

Põhiharidusega on väga raske tööd leida. Kui ma pidin ankeete täitma, oli mul oma hariduse pärast piinlik. Minu poeg oli ka keskkooliikka jõudnud, seega oli meil hea koos koolis käia ja üksteist toetada. Erinevatel kursustel olen käinud, kuna need erialad on mind huvitanud. Mulle meeldib oma kätega midagi luua. Uute oskuste omandamine on pakkunud mulle rõõmu ja rahuldust. Samas leian ka, et õppimisele ja enesetäiendamisele saab end siis pühendada, kui kodu ja lastega on kõik korras ning sissetulek piisav.

Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?

Õppimine on andnud mulle juurde palju enesekindlust. Tänu kursustel omandatud oskustele olen muutnud oma kodu kaunimaks ja hubasemaks. Nendest oskustest on mulle abi ka tulevikus. Kuna mul on nüüd keskharidus, olen astunud sammukese lähemale oma unistusele, õppida kõrgemas kunstikoolis restaureerimist.

 

Aasta õppija 2016 rahva lemmik - MATI SÄRGLEPP

Hiiumaa aasta õppija Mati Särglepp (76) lõpetas 2016. aastal vanima õpilasena Hiiumaa Ametikooli puit- ja kiviehitiste restaureerimise kursuse ja õppis samal ajal koos pojaga täiendõppekursustel väikelaeva juhiks. Matit huvitavad just praktiliselt rakendatavad teadmised ja neid on ta mitmete ajalooliste hoonete restaureerimisel juba üksjagu kasutada saanud. Vanus õppimisele takistuseks ei ole, Mati on ikka avatud meelega, osaleb aktiivselt kooli üritustel ja on ikka valmis uuteks põnevateks proovikivideks elukestva õppe teel – nii saab elu rikkam ka pensionipõlves.

Miks Te õpite?
Pidevalt kerkib esile olukordi ning küsimusi, millele ei leia kohe vastust. Tänapäeva tehnilised võimalused pakuvad hulganisti erinevaid variante ja vastuseid interneti vahendusel. Praktiliste oskuste omandamisel peab aga ise kätt proovima. Üheks võimaluseks on kutse ja oskuste omandamine ametikoolis. Sessioonõpe on paindlik ja mõistlik õppevorm ning hea võimalus õppida paljudele inimestele, vanusest hoolimata. Soovitan kõigile – haara kinni võimalusest ja raputa maha tuimus ning leia endale sobiv ja meelepärane huviala või miks mitte ka elukutse!

Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?
Kahtlemata kaasnevad õppimisega muutused harjumuspärases elurütmis. Tuleb õppida ajaga säästlikumalt ümber käima ja arvestama partneritega, olgu nad õpetajad või kaasõpilased. Oled niiviisi uue kollektiivi liige. Saad endale uusi sõpru, uusi väljakutseid. Seepärast, anna endale uus eesmärk ja näe vaeva selle ellu viimisega. Ära kõhkle, astu see samm ja sa ei pettu! Iseenda üle võidu saamine on see kõige magusam. Ei pelga korrata – julgelt vastu uutele võimalustele! Ah jaa, uuel õppeaastal kavatsen kindlasti mõne uue huvitava kursuse leida.