Koostööprojekt „Tööharjutus Asukülas“, Läänemaa
Projekti lõpuks sündis tõeline meeskonnavaim
Kuidas lüüa kaks kärbest ühe hoobiga, korrastades küla seltsimaja ja muid avalikke objekte ning andes töötamisest ja õppimisest ammu kõrvalejäänud inimestele võimaluse nii õppida kui ka tööd teha? Asuküla selts teab vastust. Nimelt algas 2020. aasta augustis seltsi, Haapsalu linnavalitsuse ja töötukassa Läänemaa osakonna kuus nädalat kestnud koostööprojekt, mille käigus tegid tööst ja õppimisest eemal olnud kümme meest ja kaks naist Asuküla seltsimaja õuel mitmesuguseid töid koos kohalike vabatahtlikega. Asuküla seltsi juhatuse liikme Imbi Sildaru sõnul leidis projektis osalenud mehed-naised töötukassa Läänemaa osakond ja nende juhendajaks valiti konkursi korras Tiiu Aavik. Imbi Sildaru: „Tiiu Aavik oskas 12 inimest väga oskuslikult meeskonnana tööle panna. Enamik osalejaid olid väga oskajad erinevatel aladel ja õppisid üksteiselt. Näiteks oli üks meesterahvas osav õmblusmasinaga õmblema ja see üllatas teisigi. Paljud said üle suhtlemis- ja arvutihirmust ning projekti lõpuks oli sündinud tõeline meeskonnavaim.“ Haapsalu linnavalitsuse kogukonnatööspetsialist Maire Vilbas oli koostööprojekti koordinaator ja temagi leiab, et kogukonna kaasamine tööharjutusse suurendab pikaajaliselt tööst eemal olnud inimeste enesehinnangut ja enesekindlust, õpetab praktilisi oskusi ja motiveerib uusi teadmisi omandama. Eks ole koostööprojekti õnnestumise kohta tõend ka asjaolu, et projekt jätkus 2021. aasta augustis.
Mis oli koostööprojekti korraldamise ajend?
Imbi Sildaru: Koostööpakkumine tuli Asuküla seltsile Haapsalu linnavalitsuse kogukonnatööspetsialisti Maire Vilbase kaudu 2020. aasta mai lõpul. Kuna eelmise kevade piirangute tõttu jäi meil palju vajalikke töid seltsimaja juures tegemata, siis haarasime koostööpakkumisest kinni. Juuni keskel oli Asukülas töötukassa Läänemaa osakonna, Haapsalu linnavalitsuse esindajate ja Asuküla seltsi kohtumine, kus saime täpsema info tööharjutuse toimumise kohta ning selts andis ülevaate planeeritud töödest.
Milline on ettevõtmise tulemus ja kasu inimestele ning kogukonnale laiemalt?
Imbi Sildaru: Koostööprojekti tulemusena sai tööharjutusprogrammis osalejate abiga korrastatud Asuküla seltsimaja-raamatukogu õueala, eemaldati vana aed, värviti aiapostid (eeltööd uue aia paigaldamiseks), värviti õuepingid, korrastati mänguväljaku atraktsioonid, piirati hekke ja raiuti võsa, remonditi trepp ja laoti uunikivist bussiootealus. Meeskonnatööna valmis ka kaltsuvaip, mis kingiti Asuküla seltsimajale. Kogukonna seisukohast vaadates saime hea kogemuse võrra rikkamaks – hea koostöö Haapsalu linnavalitsuse, Läänemaa töötukaasa ja mitmete koostööpartnerite on väga oluline ning kindlasti soovime ka edaspidi sellistes projektides osaleda. Ettevõtmise üks märkimisväärseid tulemusi oli see, et leidsime oma kogukonnast oskajaid inimesi, kes tulid erinevaid töid õpetama – näiteks kangakudumine, või siis üks mahukamaid ettevõtmisi, Pusku külavanem Svea Stambergi juhendatud Parila seltsimaja 40 vana tooli restaureerimine.