Jõgevamaa aasta õpitegu 2020: Käsitöö kuldsed hetked
Jõgevamaa aasta õpitegu on käsitöökoolituste sari, mida saab kokku võtta koondnimega Käsitöö kuldse hetked. Koolitustel valmistati käsitööna esemed ning igas õpitoas õpiti erinevaid tehnikaid – erinevus ju rikastab. Viimase kahe aasta jooksul on osalejad õppinud lisaks õlest ehete valmistamisele ka kirivööd kuduma, hõbesavist ehteid valmistama ja kasutama looduse poolt antud materjale – pilliroogu, teravilja, vahtralehti, käbisid, oksi jm ning looma esemeid ka aaskasutusest. Ühiselt võetakse osa ka heategevusaktsioonidest. Õpi- ja töötubades osalevad täiskasvanud käsitööhuvilised. Osalejaid on kogukonnast, naaberküladest ning lähematest maakondadestki. Et õpitoad on peresõbralikud, on vanematega tulnud kaasa ka lapsi, kes saavad midagi vanematega koos teha, õppida käelist tegevust ning ehk samuti „käsitööpisikust nakatuda“.
Mis oli projekti käivitamise ajendiks?
MTÜ Käsitöökoja Kuldne Õlg juhatuse esimees Leina Kreek selgitab, et projekt „Käsitöö kuldsed hetked“ käivitati eesmärgiga pakkuda täiskasvanud inimestele võimalust enese arendamiseks ja uute oskuste õppimiseks. „Varasemalt käisime koos juhuslikel kordadel. Meie ühingu liige tegi aga ettepaneku hakata koos käima ühel õhtul nädalas. Tegime valiku esmaspäevaks, sest siis ollakse puhanud nädalavahetusel, et minna vastu uuele töönädalale. Kuna oleme MTÜ Käsitöökoda Kuldne Õlg, siis projekti nimetus on ka sellest tulenev. See on inspireeritud kõige tähtsamast: kui täiskasvanu õpib midagi uut enesetäiendamiseks ning kasutab seda edaspidigi oma tegemistes ja elus toimetulemiseks, siis ongi need ju kuldsed hetked,“ rõõmustab ta.
Millised on Teie ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele (ning Eestile) laiemalt?
„Meie ettevõtmiste otsene tulemus on valminud omanäoline ese/ehe, olenemata sellest, kas õpitubades osaleja on eelnevalt kokku puutunud käsitööga või mitte. Iga valminud ese on tegija nägu – ütlen seda õpitoas alati,“ kinnitab Kreek, et kahte sarnast ehet ei ole olemas. Kasu ettevõtmisest on aga kahepoolne. „Esiteks, käeliste oskuste arendamine, õpioskuste edasiandmine ja jagamine järeltulevatele põlvkondadele. Õpitoas osaleja tuleb kodust välja, suhtleb, saab uusi oskusi ja kontakte, soovib tulla tagasi või hakata ise õpitubasid läbi viima. Osalejaid on maakonnast ning kaugemalti. Teiseks ei ole koolitajad kuulnud midagi ei Laiusest ega MTÜst Käsitöökoda Kuldne Õlg (rahvasuus Laiuse Õlemuuseum). Lisaks meie avastamisele külastavad nad ka ümberkaudseid vaatamisväärsusi,“ toob Kreek välja kodukoha majandus ergutamise ning tutvustamise tegurid.