EsilehtHarri Lumiste, Põlvamaa

Harri Lumiste, Põlvamaa

Rehielamu taastamine andis hindamatu puutöömeistri

                                         

Kõik sai alguse kuus aastat tagasi, kui Harri Lumistel (48) oli vaja taastada oma vana rehielamut. Järgnevad sündmused andsid lisaks ilusale rehielamule ka meistrimehe, kelle silm lööb särama puutööd tehes ja kelle missioon on puutööoskuste edasiandmine ka teistele.
„Hakkasin remontima oma rehielamut ja mul läks vaja oskusi, mida mul ei olnud,“ räägib Harri. Ta läks maakivist vundamendi taastamise koolitusele, palgivahetamise koolitusele, vahvärk-konstruktsioonide ehitamise koolitusele ning savikrohvimise koolitusele. „Nendel koolitustel sain aru, et mulle meeldib ise oma kätega asju teha,“ jutustab seni lihaveiste kasvatamisega tegelenud talunik Harri. Eriti meeldis talle puutöö ja puuosasid oli taastatavas rehielamus hulgaliselt. Harri ostis endale kõiksugu elektrilisi puutöömasinaid, kuid selgus, et nendega töötamine pole tore – teevad palju müra, kaitseks lendavate pindude eest peab kandma kaitseprille, kõik on täis peenikest puupuru ja tolmu ning tagatipuks lähevad kallid masinad kiirelt katki.Sobivale teele juhatas ämm, kes ütles, et Eesti Rahva Muuseumis on tulemas Meelis Kihulase teritamise koolitus. „See oli just see, mis mul oli vaja,“ märgib Harri. Teritamise koolitusele järgnes tööriistade varretamise koolitus. Seejärel traditsioonilise puukäsitöö meistrikursused. „Seal oli mul tõeline äratundmine, et igapäevaseid tarbeesemeid on võimalik valmistada oma metsa puudest väga lihtsate tööriistadega. Pole vaja mingeid elektrilisi tööriistu ja pole vaja osta ka laudu või prusse,“ rõõmustab Harri.Kõiki neid koolitusi viis läbi Meelis Kihulane, kes kutsus Harri rahvapärase puutöö kooli Koorastesse. Ka see kool sai Harril lõpetatud (aastaga kolme aasta programm). Harril on rahvapärase puutöö meistri kõrgema taseme kutsetunnistus. Ta käib Kihulase juures jätkukursusel, et õppida valmistama veel keerukamaid asju ja osata oskusi teistele edasi anda. Harri missioon on hea seista selle eest, et puutööoskused välja ei sureks. Ta leiab iga nädal aega, et tegeleda ise puutööga, samuti käib ta teistele rääkimas rahvapärasest puutööst ja korraldab õpitubasid.

Mida õppimine Teie elus muutis?
Tänu koolitustele olen leidnud palju sõpru ja sarnase huvialaga inimesi. Õpitud oskuste praktikasse viimine on andnud mulle ilusa ja sooja kodu. Rahvapärase puutöö meistriõppe kursuse käigus valmistatud esemed ja lõputöö on olnud näitustel Tallinnas ja Tartus ning Põlvamaa raamatukogudes.

Kas olete tänu õpingutele leidnud uue karjäärisuuna või hobi?
Mul on suurepärane hobi ja lisaks olen saanud omandatud oskusi teistele edasi anda, juhendades õpitubasid või koolitusi nii Eestis kui ka välismaal.

Loo autor: Tanel Raig