Viljandi Õhumeister OÜ, Viljandimaa

 

Ihaldatud praktikakoht. Mitte ainult palga tõttu

Viljandimaal on ettevõte, kuhu noored tahavad pääseda praktikale. Viljandi Kutseõppekeskuse ehitusõppe osakonna juhataja Anti Kivistik saab vaid rõõmustada OÜ Viljandi Õhumeister üle, mis suudab anda silmapaistva panuse noorte sisseelamiseks töömaailma.
Viljandi Õhumeister võtab igal aastal praktikale kolm-neli õpilast. Toimub õpipoisi õpe, mis tähendab, et praktikat tehakse reaalses töökeskkonnas eestöölise või ettevõttepoolse praktikajuhendajaga ühises meeskonnas. „Praktikant sulatatakse meeskonda ja praktikajuhendaja voolib neist kohusetundlikke oskustöölisi õpitaval erialal,“ kirjeldab Kivistik.
Ettevõtte juht Ago Rehand on eriti andunult panustanud ventilatsioonilukkseppade koolitamisse. Ta on olnud toeks nii materiaalselt kui ka praktikavõimaluste pakkumisega ja olnud ka ise õpetaja. Rehandi sõnul osales ta sajandi alguses Rootsis Enköpingi ametikoolis ka kutseõpetajate koolitusel. Paraku suleti selles koolis huviliste puudumise tõttu äsja ventilatsioonilukkseppade eriala. Rehandi sõnul jõuti samasse seisu ka Eestis, sest sellel aastal Viljandis enam ventilatsioonilukkseppasid ei koolitata. „Minu andmetel ei tehta seda ka kusagil mujal Eestis,“ nendib ta. Edaspidi saab kutset omandada vaid töökogemuste ja täiskasvanukoolituse baasil. „Ma ei tea, kuidas seda korraldada, et hariduse kvaliteet ei langeks,“ on Rehand mures.
Anti Kivistik usub, et Viljandi Õhumeister jätkab siiski ka edaspidi igal aastal kolme-nelja praktikakoha pakkumisega keskkonnatehnikutele ja sisetööde elektrikutele. „Võib oletada, et Viljandi Õhumeister on endale selgeks teinud, et uut töötajat on mõistlik tööeluks ette valmistada koostöös kooliga,“ usub Kivistik. „Kergem, kindlam ja kavalam on leida uusi töötajaid praktikantide seast kui töökuulutuste kaudu,“ pakub ta. Õppuritel on selle üle vaid hea meel, sest Viljandi Õhumeister on hinnatud praktikakoht mitte ainult praktika ajal makstava palga tõttu, vaid eelkõige sealt saadava professionaalse töökogemuse tõttu. 

Miks loote organisatsioonis õppijasõbralikku töökeskkonda?
Ago Rehand, OÜ Viljandi Õhumeister juht: Tööandja seisukohalt on õppiv töötaja paras peavalu. Lisaks otsestele kuludele tekitab see lisapinget ta tööde ja tööaja planeerimisel. Mõnikord kipub õppija fookus ka kaduma ja peale õpinguid ootavad ees uued väljakutsed. Ometi me toetame õppimist ja võimaldame seda kõigile soovijatele, sest õppimine on inimlik, teadmised vajalikud ja rikastavad nii õppijat kui ka tööandjat. Olen ka ise töö kõrvalt teise insenerikutse omandanud, seega eeskuju.