Valgamaa Kutseõppekeskus, Valgamaa

 

Kartma peab koolitamata inimest

Valgamaa Kutseõppekeskus on loonud töötajatele enesetäiendamise võimalused ning pakub ka ise õppimisvõimalusi üle Eesti. Kutseõppekeskuse direktor Margus Ojaots ütleb, et karta ei tule koolitatud inimese lahkumist töölt, vaid koolitamata inimese jätkamist.
Vajaliku tasemeõppe või koolituste valik on Valgamaa Kutseõppekeskuses jäetud töötaja teha. Töötaja otsustab, mida on vaja juurde õppida, ning tööandja võimaldab selleks vajaliku aja. Seetõttu on tavaline, et paljud kooli töötajad osalevad täienduskoolitustel, kuid paljud töötajad on ette võtnud ka tasemeõppe – omandatakse on nii bakalaureuse- kui ka magistrikraade.
Kool toetab elukestva õppe põhimõtet. Selle jaoks korraldatakse üle Eesti ettevõtetes töökohapõhist õpet. Anneli Uffert MTÜ-st Puka Kogukond tõstab esile head koostööd Valgamaa Kutseõppekeskuse täiskasvanute koolituskeskusega. Keskus on igal aastal teinud koolitusi Puka kogukonnaköögis, mis on muutnud õppe kättesaadavaks ka maakonna teises ääres. Pukas on toimunud abikoka, eritoitlustuse ja pagari koolitused ning koolitused terviseteadlikkusest kuni digiteadmisteni. Digitaalsed oskused ning uute tehnoloogiate kasutamine on Valgamaa Kutseõppekeskuse õppeprotsessides üldse tähtsal kohal. Koostöös kooli haridustehnoloogiga on kasutusel digivahendid alates „öökullikaamerast“ kuni VR-prillideni. Personal saab koolitusi ka digivahendite ja -keskkondade kasutamiseks.
Valgamaa Kutseõppekeskus on õppijasõbraliku organisatsioonina väga mobiilne ja paindlik, pakkudes koolitades ise üle Eesti ning võimaldades oma töötajatel enesetäiendamiseks ise koolitusi valida.

Miks on õppijasõbralik töökeskkond teie organisatsioonile oluline?
Margus Ojaots, Valgamaa Kutseõppekeskuse direktor: Õppeasutusena on ainuvõimalik teekond kujuneda õppivaks organisatsiooniks. Aina avarduva maailmapildiga kaugeneb horisont ning nii on see lõpmatu teekond oma verstapostide, kurvide ja maastikuga. Iga teekonna ettevõtmine eeldab pingutust ja õpiteekond eeldab mugavustsoonist väljumist. Õppijat toetav töökeskkond tähendab seda, et ulatame õppida soovivale kolleegile abikäe. Me ei saa organisatsioonina teha palju, aga saame luua muutuseks soosiva arengukeskkonna.

Miks soosite oma töötajate õppimist ja millist kasu see teie organisatsioonile toob?
Õppimine on oluline mitte ainult teadmiste ja oskuste omandamise mõttes, vaid see võimaldab ka väljuda igapäevarutiinist, vaadata oma tegemisi ja asutust eemalt. Kallimaks kui kullakoormat, tuleb suhteid tunnistada – seega on õppimine üldjuhul võimalus kasvatada tööalast või ka isiklikku tutvusringkonda. Uued inimesed annavad võimaluse õppida midagi uut, leida uusi vaatenurki ning kuuluda sarnasel teekonnal olevate inimeste võrgustikku.