Vabaharidusprojekt "Pusku Kogukonnakool", Läänemaa

 

Koos muudetakse külaelu paremaks ja turvalisemaks


                                                                 

Pusku on Läänemaal asuv mereäärne suvituspiirkond ja seetõttu kasvab suveperioodil külas elavate inimeste arv mitu korda. Aasta-aastalt suureneb ka püsielanike arv. Kuid nagu ütleb Maire Vilbas Haapsalu Linnavalitsusest, pole Pusku külas korraldatud ühisüritusi ning inimesed ei tundnudki oma küla elanikke. Tänavu kolmandat suve toimunud Pusku kogukonnakool on liitnud seni üksteisele võõraks jäänud püsi- ja suveelanikke ning koos on algatatud mitu külaelu paremaks muutvat projekti. Maire Vilbas: „Pusku küla elanikud ja suvitajad said esimest korda kutse Pusku turismitallu 2020. aastal, et vabaharidusprojekti „Pusku kogukonnakool“ raames koos kogukonnaliikmetega hinnata riske ja analüüsida kriisiolukordadega toimetuleku võimalusi. 129 kokku tulnud inimese ühise tööna valmis Pusku küla riskianalüüs ning töötati välja hädaolukorras toimimise juhend nii selles osas, milles oodatakse omavalitsuse tuge, kui ka selles osas, millised on kogukonnaliikmete võimalused ja võimekus.“ Teist korda toimus Pusku kogukonnakool inimeste sama arvukal osavõtul 2021. aasta suvel. Siis oli põhiteema küla väikesadama kõrval asuva puhke- ja ujumisala korrastamine ja ohutuks muutmine. Kolmas kogukonnakool korraldati 2022. aasta suvel.

Millest lähtuvalt valisite Pusku kogukonnakoolis teemad, millega tegelema hakata?
Pusku külavanem Svea Stamberg: Teemad tekkisid vajadusest. Kriisikava hakkasime koostama pärast paari külavanemate ja omavalitsuse ühiskohtumist. Kava koostamise vajadusele aitas kaasa ka 2019. aastal Võru linnas toimunud elektrikatkestus. Mereäärse külana teame väga hästi, mida tähendab torm või kõrge veetase. Teise teemana hakkasime tegelema muuli ehk ujumis- ja puhkeala korrastamisega, sest see oli halvas seisus ja külaelanikud hakkasid pigem vältima seal ujumas käimist. Panime projekti üsna põhjalikult kirja ja ehitustööd algasid 2022. aasta oktoobris. Järgmise aasta suvel on kavas projekt „Last õpetab terve küla“. Plaanime küla eri paigus kohtumisi korraldada, et koos meisterdada, süüa teha ja mängida. Kohad valime selle järgi, kes on valmis kuni 30 inimest enda juurde kutsuma ja olema päeva juht.  Sellest ka nimetus: „Last kasvatab kogu küla“ – täna küla ühes nurgas, järgmine kord teises.

Milline on Pusku kogukonnakooli kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Svea Stamberg: See on toonud kihava elu meie kogukonda ning tihedama suhtluse külas elavate ja suvitavate inimeste vahel. Kui esimesel kogukonnakooli üritusel hoidsid inimesed omaette ja rääkisid vaid nendega, keda juba tundsid, siis tänavu kolmandat korda toimunud üritusel oli märgata, et räägiti nii oma naabriga kui ka kaugemal elava inimesega. See oli puhas rõõm. Lisaks suhtlusele oleme jõudnud ujumis- ja puhkeala korrastamisega nii kaugele, et 3. oktoobril alustati töödega ujumisalal ja muulil. Tööd puhkealal jäävad 2023. aasta kevadesse. Maire Vilbas: Ajal, mil elame koos mitme ülemaailmse kriisiga ning igal hetkel võib meid tabada looduskatastroof või inimtekkeline õnnetus, on väga oluline isiku ja kogukonna tasandil õppida eri olukordades käitumist ja toimetulemist. Toimetulemise eeldus on aga kogukonnaliikmete omavaheline suhtlemine, üksteise oskuste ja võimaluste tundmine. Seda eeldust aitabki luua vabaharidusprojekt „Pusku Kogukonnakool“.