Sisejulgeoleku valdkonna erialade praktikate koostöökultuuri arendamine, Tallinn

 

 Järelkasvu heaks


                                                              

Ega asjata öelda, et üksi jõuab kiiremini, aga koos jõuab kaugemale. Sisekaitseakadeemia eestvedamisel korraldatud projektid on soodustanud sisejulgeoleku erialasid õpetavate koolide ja sisejulgeolekuasutuste koostööd õppuritele praktika korraldamisel. Järjekorras kolmas koostööprojekt „Sisejulgeoleku valdkonna erialade praktikate koostöökultuuri arendamine“ toimus 2021. aasta aprillist 2022. aasta juuni lõpuni. Sisekaitseakadeemia õppeosakonna arendusjuhi Merle Tammela sõnul oli eesmärk, et õppurite praktika oleks tulemuslik ning praktikandid saaksid võimaluse arendada tulevaseks tööalaseks toimetulekuks vajalikke erialaseid ja üldisi oskusi. Selleks tegid Sisekaitseakadeemia ja teised sisejulgeoleku erialasid õpetavad (kõrg)koolid koostööd tööandjatega, kes praktikakohti pakuvad. Tööandjatest osalesid projektis Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet, Häirekeskus, Maksu- ja Tolliamet ning Tartu, Tallinna ja Viru vanglad.

Mida projekti käigus tehti?
Merle Tammela: Praktikaasutustes ja (kõrg)koolides toimus 20 koolitust ja 13 seminari. WordPressi platvormil valmis atraktiivne ja kasutajasõbralik praktikate veebikeskkond https://praktikad.ee, mida on mugav kasutada nutiseadmetes. Samuti valmis kuus interaktiivset videomaterjali ja integreerisime Moodle’i veebikeskkonda e-baaskursuse algajatele juhendajatele. Sellele on vaba juurdepääs kõikidel huvilistel, e-kursusele sisenemiseks on vaja Moodle’i kontot. Kaasasime õppeprotsessi kaheksa praktikut ja kaks õppejõudu sai võimaluse stažeerida tööandja juures. Projekti tegevustesse olid kaasatud mitte üksnes praktikate juhendajad, vaid ka nende vahetud juhid ning personali- ja koolitusinimesed. See andis võimaluse laiemalt teadvustada praktikate ja praktikajuhendajate olulist rolli sisejulgeoleku valdkonna erialade edendamisel. Lisaboonuseks olid teiste koolide esindajad, kes meie projektis kaasa lõid.

Milline on koostööprojekti kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Merle Tammela: Tekkinud on sisejulgeoleku valdkonna erialade praktikate kogukond, sisuline koostöövõrgustik, mille keskuseks võib saada Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskus. Vahetu suhtlemine ametitega, järjepidev juhendajate koolitamine ja juhendajate professionaalse arengu toetamine on parandanud sisejulgeoleku valdkonna erialade praktikate kvaliteeti. Näiteks 2021. aastal tehtud vilistlaste ja tööandjate rahulolu uuringu tulemuste põhjal on kõik praktikatega seotud näitajad tõusutrendis. Ühtlasi oli projekt koostöökultuuri arendamise võimalus eri ametkondade ja asutuste vahel. Kirjutasime Euroopa Sotsiaalfondile projektitaotluse ja planeerisime projekti tegevused koos tööandjate, praktikaasutuste ja praktikajuhendajatega nende tagasiside ja ettepanekute põhjal. Tegevused viisime koos ellu ja ühiselt koostasime ka projekti aruande. Jätkame koostööd praktikasüsteemi arendamisel, sest koos saavutame parima tulemuse praktikasüsteemide arendamisel.