Saku valla keskkonnakuu, Harjumaa

 

Saku vallas korraldatakse ainulaadset keskkonnakuud


                                                 

Kui midagi õnnestub hästi ja läheb inimestele korda, saab sellest tavaliselt traditsioon. Nii juhtus ka Saku vallas, kus vallavalitsuse korraldatav keskkonnakuu toimus tänavu juba neljandat aastat. Märkimist väärib ka tõsiasi, et sellises mahus traditsioonilist keskkonnahariduse üritustesarja ei korralda ükski teine kohalik omavalitsus.

Keskkonnakuu sai alguse keskkonnanädalast, mis toimus 2021. aasta augustis ühe nädala jooksul. „Mõte tekkis soovist keskkonnateemasid vallaelanikele lähemalt tutvustada ja suurendada keskkonnateadlikkust,“ täpsustas Saku Vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Stiina Vard. Esimene keskkonnakuu leidis aset 2022. aasta maikuus, kui sai osa võtta mitmesugustest üritustest. Keskkonnakuu toimus ka 2023. ja 2024. aasta mais. „Kindlasti jätkame ka edaspidi, kuna näeme, et see kogub aina rohkem populaarsust,“ kinnitas Stiina Vard.
Tõepoolest – kui 2023. aasta keskkonnakuul toimus 25 üritust ning kokku oli 366 osalejat, siis tänavu tehti juba 33 üritust ja osalejaid kogunes 555 – nii vallast kui ka kaugemalt. Tänavused kõige populaarsemad üritused olid loodusõhtu Aleksei Turovskiga (52 osalejat), Eva Luigase koolitus „Keskkonnateadliku tarbeaia rajamine ja kujundamine“ (51 osalejat), e-koolitus „Lilleniidu rajamine koduaeda“ (31 osalejat) ning linnulauluõhtud Peep Veedla juhendamisel (34 ja 19 osalejat). „Need üritused köitsid paljusid ning pakkusid väärtuslikke teadmisi ja kogemusi. Popid olid ka töötoad, kus sai oma kätega midagi valmis teha, näiteks looduskosmeetika töötuba ja tootmisjääkidest poekottide õmblemise töötuba. Menukad olid looduses maalimise ja joonistamise töötoad ning matkad, mida soosisid maikuu ilusad ilmad,“ meenutas Stiina Vard.
Ta lisas, et kõige rohkem rõõmu teeb see, et keskkonnateemad pakuvad Saku valla elanikele aina rohkem huvi ja keskkonnakuu üritusi oodatakse väga. „Elanikud räägivad aina rohkem ka ise keskkonnakuu korraldamisel kaasa, mitmed selle aasta üritused toimusid tänu sellele, et elanikud avaldasid soovi,“ mainis keskkonnaspetsialist.  

Milline on keskkonnakuu korraldamise mõju ja kasu kohalikule kogukonnale?
Stiina Vard: keskkonnakuu raames korraldatavad üritused aitavad suurendada kohalike elanike teadlikkust keskkonnaprobleemidest ja jätkusuutlikest lahendustest. See omakorda viib keskkonnasõbralikuma käitumiseni igapäevaelus. Ühised tegevused loovad võimalusi kogukonnaliikmete omavaheliseks suhtlemiseks ja koostööks. Samuti on keskkonnakuu eesmärk tutvustada Saku valla elanikele lähemalt nende enda kodukoha looduskeskkonda. See toob looduse inimestele lähemale ja seeläbi suureneb ka huvi end ümbritsevat loodust kaitsta.
Kerli Laur, Saku Vallavalitsuse arendus- ja keskkonnateenistuse juht: inimesed on õppinud uusi oskuseid ja nii mõnigi osaleja on endale leidnud uue hobi või avastanud endas mõne oskuse (pildistamine, maalimine, käsitöö). Keskkonnakuu üritused on vähendanud väärarusaamasid ning murdnud müüte näiteks kliima ja jäätmekäitluse kohta. Kogukond laiemalt on saanud keskkonnateadlikumaks, sarnase mõtlemisega inimesi näeb tihti üheskoos mõne põneva teema üle arutlemas, inimesed on just keskkonnakuul saanud tuttavaks. Keskkonnakuule on tekkinud oma soovitusindeks, inimesed tulevad julgemalt proovima tegevusi, millega nad ei ole kokku puutunud, ja võtavad ka pere või sõbrad kaasa.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma
Pildi autor: Kert Kõpper