SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinn

 

Õppimisvõimalused Eesti suurimas haiglas ulatuvad sisekoolitustest Lõuna-Aafrika Vabariigini


                                                              

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) investeerib töötajate õppimisse üle kolme miljoni euro aastas. Koolitusmaht on tähelepanuväärne ja ulatub sisekoolitustest kuni praktiseerimiseni Lõuna-Aafrika Vabariigis.
„Kolm miljonit eurot koolituseks on investeering, mitte pelgalt  kulu,“ rõhutab PERH-i kestliku arengu teenistuse juhataja ja koolitusvaldkonna eest vastutav juhtkonna liige Priit Tohver. Tema sõnul võimaldab see investeering saavutada PERH-il visiooni, mille kohaselt tahetakse olla teerajaja Eesti tervishoius. Tohver räägib, et PERH on üks suuremaid Tallinna koolituskeskusi, sest haigla koolituskalendris on aastas üle 300 koolituse. Nende vahel saavad töötajad valida – koolitusi on alates spetsiifilistest kliinilistest pädevustest kuni üldkasulike oskusteni, nagu vaimse tervise hoidmine või enesekehtestamine. Lisaks koolituskalendri koolitustele tehakse haigla osakondades üle 500 sisekoolituse aastas.
Töötajatel on võimalik ennast täiendada ka välismaal. Mõned väliskoolitused on väga suuremahulised. Nende läbimiseks pakutakse noore arsti/spetsialisti või elukestva õppe stipendiume. Sellel aastal sai stipendiumi 12 arsti ja spetsialisti. Näiteks ühel noorel arstil võimaldab stipendium minna kolmeks kuuks praktiseerima Lõuna-Aafrika Vabariiki sealse haigla erakorralise meditsiini osakonda. Samuti osaletakse stipendiumite abil kahenädalasel õppevisiidil Soome, et tutvuda elustamismeeskonna töökorraldusega.
„Õppimine on regionaalhaigla lahutamatu osa,“ ütleb Priit Tohver. „Igal ajal ja igas üksuses keegi meist õpib. Tüüpilises osakonnas on kogenud spetsialistide kõrval alati keegi, kes kogeb toimuvat esimest korda. Mõne aja pärast ta juba abistab toimingutes, seejärel viib neid ellu. Viimaks õpetab ta teisi.“

Miks teie organisatsioonis töötajate õppimist soodustatakse ja julgustatakse?
Priit Tohver, SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla kestliku arengu teenistuse juhataja ja koolitusvaldkonna eest vastutav juhtkonna liige: tervishoid nõuab pidevat õppimist ja kohanemist, meditsiin areneb nii kiiresti. Värskelt kraadi omandanud spetsialist võib olla kindel, et kooli lõpetamise päevaks on osa temale õpetatud teadmistest juba aegunud. Kui me pidevalt ei õpiks, siis me upuksime nende muudatuste alla. Me eelistame seilata nende peal.

Millist kasu on toonud töötajate õppimise soosimine?
Koroonakriisi ajal tegime intensiivravi õdede õppeprogrammi. See võimaldas meil suunata rohkem õendusressurssi kõige keerulisemate patsientide aitamisele. Nüüd õpetame õdesid tegema iseseisvaid vastuvõttusid, et aidata kasvava haiguskoormusega toime tulla. Oleme viimased neli aastat arendanud patsiendiohutuskultuuri, võttes muu hulgas kasutusele uue patsiendiohutusjuhtumite raporteerimise süsteemi. Ka see nõuab pidevat õppimist, et töötajad mõistaksid mitte ainult infosüsteemi kasutamist, vaid ka patsiendiohutusega seotud ohtusid ja tohutuid võimalusi.

Loo autor: Tanel Raig