Rahatarkuse koolituste sari Viru-Nigula valla raamatukogus, Lääne-Virumaa
Kundas sai raamatukogust rahatarkust ammutada
Kas raha säästa on võimalik vaid neil, kel on suur sissetulek? Kuidas tunda ära pettureid, kes tulusat investeerimisvõimalust pakkudes tahavad tegelikult hoopis teie rahale küüned taha ajada? Neid ja paljusid teisigi rahatarkuse teemasid käsitleti Kunda raamatukogus toimunud rahatarkuse koolitustel.
Viru-Nigula valla raamatukogu direktor Mervi Lilleoja sõnas, et raamatukogu eesmärk on pakkuda kogukonnale seda, mille järele on vajadus. „Vajadus selle koolituse järele oli ilmne, seda näitas lugejate kasvanud huvi rahandus- ja investeeringute teemaliste raamatute vastu ja ka rahuloluküsitlustest tuli see teema välja.“ Nii toimusidki 2023. aasta oktoobrist 2024. aasta aprillini Viru-Nigula valla raamatukogus Kundas seitse rahatarkuse koolitust. Raamatukogu kutsus rahatarkusest rääkima Evely Pressi, kes asutas 2024. aastal ka MTÜ Virumaa Rahatarkuse klubi. Kokku sai koolitustest osa 74 inimest ja sügishooajal on plaan rahatarkuse jagamisega jätkata.
Lääne-Virumaa keskraamatukogu peaspetsialist Lea Lehtmets rõõmustas, et senini raamatukogus pakutud koolitustest on rahatarkuse oma kõige rohkem kogukonnale huvi pakkunud. „Koolitust on soovitatud ka tuttavatele ning tuntakse aktiivselt huvi järgmise koolituse aja ja teema kohta,“ mainis Lea.,“ kirjeldas Lea koolituste mõju.
Mis Teile koolitussarja korraldamisel kõige rohkem rõõmu pakkus?
Mervi Lilleoja: minu jaoks on oluline see, et raamatukogu oleks mitte ainult sõnades mitmekülgne kogukonnakeskus, vaid ka tegudes. Kui meie igapäevatöö ja muud korraldatud üritused toetavad eelkõige sotsiaalset ja kultuurilist aspekti, siis rahatarkuse koolituste sari pakkus kohaletulnutele alati uusi oskusi ning teadmisi, mis tulevad reaalselt kasuks igapäevaelus. Lisaks uutele teadmistele, mis Evely jagas, said osalejad jagada oma kogemusi, mis omakorda kinnistas õhtu jooksul omandatut. Koolitustel tekkinud vestlusring, mõnus õhkkond ja asjaolu, et järgmisel kohtumisel räägiti sellest, kuidas eelmisel kohtumisel saadud teadmisi on rakendatud, oli see, mis andis minule tunde, et teeme õiget asja.
Milline on koolituste mõju ja kasu kohalikule kogukonnale?
Lea Lehtmets: vastavalt suulisele tagasisidele on osalejatel tekkinud suurem oskus planeerida väljaminekuid, raha koguda ning säästa. Osalejad, kes enne koolitust ei tegelenud kogumise ja säästmisega, on leidnud võimaluse seda teha. Koolitusel õpitud eelarvestamine kodumajapidamises on olnud vajalik tööriist. Muu hulgas on koolitussarja käigus ümber lükatud investeerimismüüte ja kasvatatud osalejate teadlikkust levinumate pettuste kohta.
Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma