Rahatarkuse koolitused
Eesti Pangaliidu, Finantsinspektsiooni ja Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni Andras eestvedamisel toimuvad täiskasvanud õppija nädala(TÕN) raames septembris ja oktoobris üle Eesti ligi 120 rahatarkuse koolitust. Ettevõtmise eesmärk on anda finantsalaseid teadmisi ja praktilisi näpunäiteid igapäevaeluks.
„Õige aeg õppida rahatarkust“ nime kandva koolituse tarvis on kokku pandud programm, mis aitab inimestel oma eelarvet paremini planeerida, teha mõistlikke valikuid raha kasutamisel ja lihtsamini mõista arvukaid finantsteenuseid. Koolitusi viivad läbi finantsteemadega kursis olevad eksperdid.
„Täiskasvanud õppija nädala raames jagatakse uusi teadmisi erinevates valdkondades, alustades tervislikust toitumisest ja rahvameditsiinist kuni psühholoogia ja rahaasjade korraldamiseni,“ räägib Harjumaa TÕN koordinaator Kaja Kalmer. Rahatarkusest kõneldes ei analüüsi tema sõnul inimesed sageli piisavalt ratsionaalselt, mida ja kui palju neil midagi vaja on, vaid teevad tihti läbimõtlematuid ja hetkeemotsioonist ajendatud kulutusi. „Kui vaadata, millele ja kuidas inimesed kulutavad, siis on finantshariduse juurutamine jätkuvalt äärmiselt vajalik, nii noortele kui ka täiskasvanutele,“ on Kalmer veendunud.
Tarbijaveebi minuraha.ee toimetaja ja üks rahatarkuse koolituste läbiviijaid Heli Lehtsaar rõhutab, et finantshariduse õpetamisega tuleb algust teha juba lasteaiast „Üks viimaseid brittide uuringuid näitas, et lapsed omandavad elementaarsed rahaga ümberkäimise oskused ja hoiakud juba seitsmendaks eluaastaks. Eeskuju saavad nad aga kodust, kus vanemate teadmised rahaasjade korraldamisest ei ole selleks sageli piisavad,“ ütleb Lehtsaar.
2012. aasta sügisel uuringufirma Saar Poll poolt läbi viidud finantskirjaoskuse ja finantsteenuste alase teadlikkuse uuringust selgus, et ligi pooled vastanutest hindasid oma oskusi rahaga arukalt majandada ja finantsteenuseid kasutada ebapiisavaks. „Olukorra parandamiseks ongi 120 üle Eesti toimuvat rahatarkuse koolitust ellu kutsutud. Igas paigas arutavad eksperdid täiskasvanud õppijatega, miks üldse peaks rahaasju korraldama ning mida see muudab. Lisaks tehakse läbi praktilisi harjutusi, näiteks õpitakse koostama eelarvet ja antakse ülevaade eraisikutele mõeldud laenudest,“ tutvustab Lehtsaar lühidalt koolituse sisu.
Koolituste ja maakondade TÕN-i ürituste ajakavad leiad SIIT.
Rahatarkuse koolituste läbiviimise asukohtade ülevaade on kättesaadav SIIT.
Kõik koolitused on osalejatele tasuta.