Põhja-Järva Kooli "Lastevanemate akadeemia", Järvamaa

 

Kolme Järvamaa kooli lapsevanemad ja õpetajad kogusid koos tarkust


                                                                  

Põhja-Järva Kool kutsus ellu tasuta loengusarja „Lastevanemate akadeemia“, mille eesmärk oli koolitada lapsevanemaid olulistel lapsi ja noori puudutavatel teemadel. 2023/2024 õppeaastal toimunud kahele koolitusele olid oodatud Põhja-Järva Kooli kolme õppekoha – Aravete, Ambla ja Albu – lapsevanemad ja õpetajad.

Põhja-Järva Kooli direktor Annika Orula selgitas, et mõte sellist loengusarja korraldada tekkis kooli õppejuhil mitu aastat tagasi. „Esiteks nägid õpetajad ja teised kooli töötajad, et on teemasid, mille käsitlemine on hädavajalik ning millega kool üksi toime ei tule. Lapse edukaks toimetulekuks koolis on vaja kooli ja kodu head koostööd. Maailm on muutunud väga kiiresti ja tundus, et peame eilsete teadmiste põhjal noore tulevikuks ette valmistama, kusjuures meil ei ole väga suur aimu, milline see tulevik olema saab,“ nentis Annika.
Esimene koolitus toimus Aravete koolis, kus räägiti mõnuainetest ja sõltuvustest. „Näeme ka koolis, kuidas kasvab e-sigarettide tarbimine, mis sageli eelneb juba tõsisemate mõnuainete tarbimisele,“ viitas Annika. Albu koolis toimunud teine kohtumine kandis pealkirja „Kuidas aidata laps nutisõltuvusest välja“. Ka see on teema, millega on hädas nii kool kui ka lapsevanemad. Seetõttu küsitigi enne koolitusi ka lastevanemate käest, mis neile huvi pakub ja aktuaalne tundub, ning mõlemad teemad tulid kõneks.
Loengutel oli osalejaid paarikümne ringis, osad neist kooli enda õpetajad. „Loomulikult lootsime, et loengud pakuvad huvi suuremale auditooriumile, kuid oleme tänulikud igale vanemale, kes kohale tuli,“ sõnas Annika.
Ta loodab, et tänu koolitustele on vanematel ja õpetajatel lapsi lihtsam mõista. Samuti on lapsevanematel ja õpetajatel nüüd oskused ja teadmised, kuidas neid teemasid kodus ja koolis käsitleda ehk mis on asjad, mida kindlasti öelda ja teha ei tasu ning mis on need võtmed, mida proovida võiks.

Milline on koolituste mõju ja kasu kohalikule kogukonnale?
Annika Orula
: asjaolu, et koolitussari oli mitme kooli ülene, näitab seda, kuidas koolides on võimalik korraldada ühiseid asju. See on ühendanud nii kooliperet kui ka kogukonda – on ju kool osa kogukonnast ja kogukond osa koolist. Ühised tegemised aitavad selle tunde tekkimisele ja säilimisele kaasa. Lisaks on lastevanemate ja õpetajate harimine nendel teemadel väga oluline. Nutiseadmed ja mõnuained on kahjuks igapäevane osa meie noorte elust. Täiskasvanutena peame olema teemaga kursis, mõistma, miks noored nii käituvad, ja oskama neid aidata. Väga loodan, et uute teadmiste abil kasvas ka osalejate enesekindlus nende teemadega tegelemiseks ja seeläbi saab positiivses suunas mõjutatud kasvõi ühe noore inimese elu.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma