Pille Lend, Pärnumaa

 

Pille Lend: koolitajana olen nagu näitleja


                                      

Pille Lend on Eesti Kaitseväe instruktor, kes kutselise mineerija ja demineerijana jagab koolitustel oma teadmisi sellest valdkonnast. Samuti on Pille Eesti Punase Risti vabatahtlik ja teeb esmaabikoolitusi. 2020. aasta kevadel alanud eriolukorras reageeris Pille kiiresti ja pani kokku nakkustõrje koolituse, et selgitada kogukondades, mis on viiruslik nakkus ja kuidas sellest hoiduda. Tänavu algatas Pille teabematerjale ja loenguid sisaldava projekti „Koduapteek korda“, et suurendada inimeste teadlikkust aegunud ravimite kahjulikkusest.

Kuidas olete koolitajaks saanud ja mida see Teie jaoks tähendab?
Koolitamine tuli minu ellu koos ametiga. Õppisin nooruses tantsujuhiks ja olin valmis ülejäänud elu juhendama erinevas vanuses tantsuhuvilisi. Kuid elu tegi oma korrektuurid ja minu ametiks sai sõjaväelane. Töökoht tõi kaasa ka koolituse: kuidas koolitada teisi elik instruktori õppe ja andragoogika. See andis julguse ja teadmise, et parim viis midagi endale põhjalikult selgeks teha on seda teistele õpetada. Nüüdseks olen aastaid koolitanud nii ajateenijaid kui ka kolleege. Olen pikka aega olnud aktiivne vabatahtlik Eesti Punases Ristis ja Kaitseliidus, kus annan oma teadmisi ja kogemusi edasi peaaegu iga kuu.

Kuidas koolitamine Teie arengut toetab?
Kõlab klišeena, kuid koolitamine on parim viis ennast koolitada. Minu elu piinarikkaimad tunnid tööl on veedetud klassis või auditooriumis istudes, püüdes aru saada puterdavast, kokutavast või peadpidi paberitesse pugenud lektorist. Need tunnid on mind pannud endale lubama, et mina nii ei tee – püüan koolitust tehes alati lisada ka kõige kuivemale materjalile pisut vürtsi ning tutvuda teemaga võimalikult süvitsi. See on mind viinud väga paljude huvitavate teadmiste ja kummaliste faktide juurde.

Millised on need hetked koolitajatöös, kus tabate end äratundmiselt – mul on nii vahva töö!
Tegelikult tahtsin ma lapsena näitlejaks saada! Mitte väga ammu tabas mind pikka koolituspäeva tehes mõte, et koolitajana ma ju tegelikult töötangi näitlejana, ainult selle vahega, et kui monotükk kestab paar tundi, siis mina pean koolitajana oma nn publikut lummama, kaasa töötama panema ja teadmised kaasa andma mõnikord kaheksa tundi järjest. Suured lavad oodaku, minul on koolitajana veel palju anda!