Vana-Võidu Noorteruum, Viljandimaa

 

Vana-Võidu noorteruum – otsekui väike ime

2024. aasta veebruaris avati Vana-Võidus lastele ja noortele kooskäimiskoht, mis külaseltsi juhatuse liikme Hele Läätsa sõnul on küla jaoks nagu ime ja unistuse teokssaamine – lõpuks on olemas oma küla noortekeskus, kus 7–26-aastased lapsed ja noored saavad kodu lähedal sisukalt vaba aega veeta.

Noorteruumi rajamine sai teoks Viljandi valla, Viljandi Kutseõppekeskuse ja Vana-Võidu külaseltsi koostöös. Hele Lääts meenutas, et seni käisid lapsed peale koolipäeva küla kutseõppekeskuse spordihoones, niipalju kui see tööpäeva õhtuti oli avatud mängimiseks, mõned ka Vana-Võidu raamatukogus. „Teadsime, et noorteruumi on vaja. Hakkasime siia-sinna infot levitama, et meil võiks Vana-Võidus olla noortekeskus, sest lisaks külalastele on meie külas ka Viljandi Kutseõppekeskuse õpilaskodu noored. Neilegi on vaja leida vabal ajal tegevust, sest Vana-Võidu on linnast umbes viis kilomeetrit eemal ning eriti talvel pimedal ja külmal ajal oli järjest olulisem leida õhtuti vaba aja sisustamiseks kokkusaamiskoht ja tegevus,“ selgitas Hele. Viljandi vald ja Viljandi Kutseõppekeskus olid ideega valmis kaasa tulema. Kutsekoolil olid ka ideaalsed ruumid, mis õhtusel ajal ei olnud kasutusel. „Nii see teoks sai: minimaalsete vahenditega sai loodud endisesse õpilaskodu kohvikusse noorteruum. Hästi oluline on olnud idee, tahe, soov ja koostöö,“ rõhutas Vana-Võidu küla kogukonna eestvedaja Hele.
2024. aasta veebruaris avatud noorteruum on avatud kahel päeval nädalas. Esimesel perioodil ehk veebruarist maini külastas noorteruumi 234 noort. „Minu arvates on see väga hea tulemus, mis näitab, et loodud võimalus oli väga vajalik ja oodatud,“ ütles Hele. Noorteruumis on korraldatud filmi- ja lauamänguõhtuid, lauatennise- ja piljarditurniire, grilliõhtuid ning käidud kohalikku mõisaparki lehtedest puhastamas. Koostöös kirjutati ka ühisprojekt rahatarkuse töötubade läbiviimiseks.

Mis Teile Vana-Võidu noorteruumi puhul kõige rohkem rõõmu teeb?
Hele Lääts
: enim meeldib see, et see on meie küla noortele meie enda kodu lähedal olev vaba aja veetmise võimalus. Pole vaja eraldi seigelda Viljandi linna. Noorteruum loob võimalusi kokku saada, koos lauamänge või lauatennist mängida või niisama üksteisega juttu ajada. See on oluline, et suhtlus ei jääks ainult virtuaalkanalitesse Boonusena on kohapeal olemas noorsootöötaja, kes aitab luua omavahel kontakte ja leiab ühistegevusi ning kui vaja, on kindlasti ka ärakuulaja või märkaja rollis.
Meil on hea meel, et meie Vana-Võidu noorteruum on inspireerinud ka Holstret ja 2024. aasta maikuus avati taoline kooli ja omavalitsuse koostöös noorteruum ka Holstre kooli.

Milline on Vana-Võidu noorteruumi mõju ja kasu kogukonnale?
Bert Tsapov, Viljandi Kutseõppekeskuse huvijuht:
see on aidanud tugevdada kogukonna (Vana-Võidus elavad noored, Viljandi Kutseõppekeskuse õppurid) ühtekuuluvust. Noortele on loodud keskkond, kus nad saavad vabalt osaleda mitmekülgsetes tegevustes, mis toetavad nende isiklikku ja sotsiaalset arengut. Noored õpivad end paremini väljendama ja oma arvamust avaldama, tundma end rohkem kogukonna liikmena. Nad arendavad oma suhtlemisoskust, õpivad tegema koostööd ja looma uusi sõprussuhteid (noortetoas käivad eri vanuses ja huvidega noored). Osaledes mitmesugustes tegevustes ja projektides, õpivad noored võtma vastutust ja tegutsema iseseisvalt.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma