Valga väärikate ülikool, Valgamaa

 

Valga väärikate ülikool muutub aasta-aastalt populaarsemaks


                                                                               

Tartu Ülikooli väärikate ülikool alustas Valgas sel sügisel juba 11. õppeaastat. Programmijuht Marika Muru toob näite, et kui tantsu- ja lauluringis osalemine nõuab oskusi, siis väärikate ülikool sobib kõigile, kes on huvitatud elukestvast õppest ja soovivad silmaringi laiendada.

Ja soovijaid jagub, sest lisaks suurearvulisele püsiosalejate seltskonnale on igal aastal juurde tulnud arvestatav hulk uusi huvilisi. Näiteks 2021/2022 õppeaastal osales loengutel 91, aga 2023/2024 õppeaastal juba 145 väärikat. Kõige eakamad üliõpilased on sündinud 1934. aastal ja kõige noorem 1970. aastal.
Valga Vallavalitsuse korraldatava väärikate ülikooli loengud toimuvad septembrist maini kord kuus Valga kultuuri- ja huvialakeskuses. Valga Keskraamatukogu direktor Triinu Rätsepp lisas, et loenguid jälgivad väärikad ka veebi teel Valga valla seitsmes haruraamatukogus. See lahendus võimaldab ka väljaspool Valga linna elavatel huvilistel loengutest osa võtta.
Viimased neli aastat Valga väärikate ülikooli programmijuhi ametit pidanud Marika arvas, et oluline reklaamikanal on suust suhu info, kus sõber või tuttav kutsutakse ka loenguid kuulama. Info nii väärikate ülikooli registreerimise kui ka toimunud loengute kohta on valla kodulehel ja sotsiaalmeedias. Ja nagu täiskasvanuhariduses tavaline, osaleb ka Valga väärikate ülikoolis mehi tunduvalt vähem kui naisi. „Eraldi turundust meestele me ei tee. Viimasel õppeaastal osales 14 meest,“ sedastas Marika.
Väärikate ülikoolis käsitlevad teemad on aga sellised, mis sobivad kuulamiseks olenemata soost. Näiteks möödunud õppeaastal käis Eesti majanduse väljavaadetest rääkimas professor Urmas Varblane, Euroopa Liidu välispoliitikat ja julgeolekut ning selle mõjusid Eestile tutvustas poliitik Urmas Paet, vanemaealiste ravimisõltuvusest rääkis kliiniline proviisor Marika Saar ja olulistest tähistest Valga linna ajaloos Valga Muusemi projektijuht Rainer Kuutma.

Mis Teile väärikate ülikooli korraldamisel kõige rohkem rõõmu teeb? 
Marika Muru:
mulle teeb rõõmu, et eakatel on võimalus kodust välja tulla, suhelda ja olla eluga kursis. Nad on alati väga positiivsed ja tänulikud, et said huvitavaid ja kasulikke teadmisi. Mulle teeb rõõmu, et osalejate arv kasvab.

Milline on väärikate ülikooli mõju ja kasu kogukonnale? 
Marika Muru
: arvan, et kui kogukonnas on väärikad aktiivsed ja neil on koht, kus koos käia ja kasulikult aega veeta, siis on ka kogukond tugevam. Aktiivsed ja positiivsed väärikad on tervemad ja saavad paremini oma eluga hakkama, omavad sõpru ja on kursis ühiskonnas toimuvaga. Väärikate ülikool võimaldab eakatel kodust välja tulla ja leevendab üksindust. See sobib kõigile, sest tantsu ja lauluringis osalemine nõuab oskusi, aga väärikate ülikool sobib kõigile, kes on huvitatud elukestvast õppest ja soovib silmaringi laiendada.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma