Kriisikoolituste sari Tori valla elanikele, Pärnumaa

 

Tori valla elanikud õppisid kriisiolukorras toimetulemist

Kas sina tead, kuidas saada sooja ja valgust, kui nädal aega elektrit pole? Või kus asub sinu kodule lähim varjumiskoht? Tori vallas on tänu kriisikoolituste sarjale nüüd vähemalt 150 inimest, kes on need teemad enda ja pere jaoks läbi mõelnud ning kes lisaks enda aitamisele oskavad abistada ka naabreid.

Tori Vallavalitsuse arendusspetsialist Ave Lääne selgitas, et praktiliste kriisikoolituste korraldamise ajend oli parandada valla elanike valmisolekut kriisiolukordadeks. Koolitajad olid päästeameti spetsialistid ja kokku toimus 2023. aasta detsembrist 2024. aasta aprillini kümme koolitust üle valla: Sindis, Ares, Toris, Saugas, Suigus, Jõesuus, Tammistes, Taalis, Seljal ja Kilksamal. Seejuures oli iga koolitus kujundatud vastavalt konkreetse piirkonna omapäradele. Ave selgitas, et iga kohtumise eel mõeldi läbi, kuidas on seal lahendatud vesi, kanalisatsioon ja küte ning mis saab kriisiolukorras. „Näiteks nii Sindi kui ka Sauga katlamaja töös hoidmiseks on vallal generaatorid on olemas, kuid korteriühistute ülesanne on see, et maja soojasõlmest küte ka kodudesse jõuaks,“ viitas Ave.

Mis Teile kriisikoolitustesarja korraldamisel kõige rohkem rõõmu tegi?
Ave Lääne:
koostöös Päästeameti koolitajaga oli suur rõõm koolitusi korraldada. Eesmärk ei olnud pidada lihtsalt loengut, vaid tuua näited igapäevaelust ja näidata vahendeid, mis võiksid igaühel kodus olemas olla. Osalejad kuulasid koolitusi huviga ja küsisid küsimusi, lisaks täideti usinalt tagasisideküsitlusi. Neid lugedes selgus, et kohtumistel jagatud info pani osalejaid mitte ainult mõtlema kriisiolukordades hakkamasaamisele, vaid ka tegutsema ja üle vaatama oma koduseid varusid. Positiivselt mõjus seegi, et pea kõik tagasisidet jaganud elanikud olid vajadusel valmis aitama naabreid ja kogukonda ning panustama vabatahtliku tööga.

Milline oli kriisikoolituste sarja mõju ja kasu kogukonnale laiemalt? 
Ave Lääne:
kogukonnani jõudis teadmine, et kriisiolukorras on päästjad, korrakaitsjad ja omavalitsus hõivatud olukorra lahendamise ja avalike teenuste tagamisega, mistõttu kõigi abivajajateni kohe ei jõuta. Seetõttu on oluline, et inimestel oleks teadmised ja oskused kriisi ajal vähemalt seitse päeva ise hakkama saada. Kodus peaks olema selleks ajaks vajalik toidu- ja joogivaru ning läbi mõeldud, kuidas saab vett ja sooja siis, kui ei ole elektrit ega ahjukütet. Samuti saadi mõtteainet, kuidas ise võimalikult hästi valmis olla suuremateks kriisideks – näiteks ulatuslik elektrikatkestus. Oluline on ka see, et koolitustel said kokku aktiivsemad kogukonna liikmed ja neil oli võimalus üksteisega tutvuda – kriisis on üksteisele toetumine väga oluline.
Herve Merivald, Tori Vallavalitsuse haridusjuht: pea kõik tagasisidet jaganud elanikud olid hädaolukorras või kriisisituatsioonis vajadusel valmis aitama naabreid ja kogukonda ning panustama vabatahtliku tööga. Koolituste sari pani vallaelanikud tegutsema ja mõtlema kogukonnana. Kuna koolitustel arutleti ka koostööpunktide üle kohaliku omavalitsuse ja naaberkogukondadega, siis kriisikoolituste sari andis hea tõuke edasiste koostööformaatide tekkeks.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma