"Loov Tartumaa" arendus- ja koolitusprogrammi loomine ja läbiviimine, Tartumaa

 

Parimate kultuuriteenuste heaks

Tartumaa Omavalitsuste Liit ja Creativity Lab OÜ korraldasid 2020. aasta aprillist kuni 2021. aasta novembrini kestnud arendus- ja koolitusprogrammi „Loov Tartumaa“. Programmil oli mitu eesmärki. Näiteks Tartumaa kultuuristrateegia 2025 elluviimise toetamine, maakonna kultuurijuhtide oskuste ja pädevuste arendamine ning kultuurijuhtimise võrgustiku loomine ja arendamine, et pärast haldus- ja riigireformi toimiks maakonnas koostöö ladusalt. Programmis osales 50 inimest, peamiselt maakonna kultuurijuhid (omavalitsuste kultuurinõunikud, kultuuriasutuste eestvedajad), aga ka kultuurivaldkonna eestvedajad erasektorist, loomeettevõtjad, omavalitsuste arendusspetsialistid ning ettevõtlus- ja turismivaldkonna arendajad. Laeva Kultuurimaja juhataja Veronika Täpsi selgitab, et arendus- ja koolitusprogramm on aidanud kaasa kogu maakonna kultuurikorralduse taseme tõusule ja võimaldab seeläbi pakkuda parimat kultuuriteenust oma kodanikele. „Sel moel on „Loov Tartumaa“ suurima mõjuga koolitusprogramm,“ arvab Veronika Täpsi.

Millised olid ligi kaks aastat kestnud koolitusprogrammi olulisemad tegevused?
Tartumaa Omavalitsuste Liidu kultuurinõunik Margit Hallik: Maapiirkondade kohalike omavalitsuste kultuurijuhid õppisid strateegilist planeerimist, disainmõtlemist, suurprojektide tulemuslikku juhtimist ja projektiplaanide koostamist näiteks festivalide korralduses. Tartumaa raamatukoguhoidjad tegelesid 21. sajandi raamatukogu teenuste disainimisega. Väga suur rõhk pandi loomemajanduse temaatikale, ennekõike teadlikkuse suurendamisele. Räägiti loovate linnade kontseptsioonist ja töötati välja metoodika, kuidas jõuda omavalitsuses meie loomeettevõtjateni.

Milline oli arendus- ja koolitusprogrammi korraldamise kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Margit Hallik: Ennekõike pani see Tartumaa kultuurijuhte ümber hindama oma töö efektiivsust ja mõtlema kastist välja. Peamine, mis programmi tulemusel sündis, oli loova valla metoodika, kus mitme ideekorje ja kogukonnas ideede katsetamiste käigus koorus välja hulk sündmusi, koolitusi ja tegevusi. Neist mõned on saanud fondidest rahastuse ja on kohalikule omavalitsusele oluliseks tööriistaks. Näiteks võib tuua Elva valla loomeettevõtjate ja vabakutseliste loovhommikud. 2022 alustasime uut teekonda loova valla kogukonnakiirendiga, nüüd juba läbiproovitud metoodikaga ja LEADER-programmi rahastusega 2024. aasta lõpuni. Tähtis on järjepidevus! Üksik projekt tehakse ära, aga ainult tilkhaaval tilkuv vesi lõhestab ühel hetkel kivi. Meil on pikk tee veel ees.