Kogukonna kujundamine õpikeskkonnaks, Venevere Haridus- ja Kultuuriselts, Lääne-Virumaa
Kaks kogukonnale pühendatud aastakümmet
Lääne-Virumaal ligi kaks kümnendit aktiivselt tegutsenud Venevere Haridus- ja Kultuuriselts tahab tõestada, et ka maal on võimalik elada. Seltsi eestvedaja Eerik Lumiste mäletab, et kui 20 aastat tagasi alustati, siis oli põhisoov, et lastel ja noortel oleks midagi teha. Lumiste: „Lapsi ja noori oli piirkonnas päris palju. Esimene projekt oli lauatennise- ja koroonalaua ostmine ning hakkasime kohe ka võistlusi korraldama. Kuid praeguseks on noorte osakaal väiksemaks muutunud ja lapsed ei taha kodust välja tulla. Kuid seda ei saa öelda, et üldse huvi ei oleks. Nendest noortest, kellega alustasime, on paljud end Veneverega sidunud või tulevad nädalavahetuseks koju tagasi. Siiski jääb inimesi maal järjest vähemaks, neil on vähe aega ja seetõttu on võrreldes varasemaga üritusi ja koolitusi keerukam teha. Kuid me saame hakkama ja tuleb ka inimesi.“
Milliseid üritusi olete Venevere inimestele korraldanud?
Eerik Lumiste: Meeldejäävaid üritusi toimub igal aastal palju. Näiteks korraldasime 2021–2022 Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud projekti raames neli üritust. Käisime õppekäigul Alutaguse rabas, et tutvuda kõrgsoo ökosüsteemiga, korraldasime seenemaagia loodusõhtu, kus peeti loeng puuseentest ja õpiti valmistama seenepaberit. Tegime ka loodusõhtu „Koprad“ ja perepäeva „Mesilased“. Viimasel kolmel aastal oleme korraldanud käsitöö õpitubasid, näiteks kalligraafia, polümeersavist kõrvarõngaste valmistamine, mööbli restaureerimine, jõulupärgade valmistamine jne. Alates 2009. aastast korraldame Venevere mälumängusarja, 2016. aastast sudoku võistlusi, 2005–2019 korraldasime aprillis noorte maleturniiri, kuhu tuli võistlema 50–60 last kogu Eestist. Aastail 2013–2016 korraldasime kirjandusõhtuid, kus tuntumatest kirjanikest-luuletajatest esinesid näiteks Kristiina Ehin, Contra, Olev Remsu, Andrus Kivirähk, Urmas Lennuk, Indrek Hargla, Olavi Ruitlane. Lisaks oleme välja andnud seitse Venevere ajalugu tutvustavat raamatut.
Milline on seltsi tegevuse kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Vinni vallavalitsuse haridusnõunik Margit Diits: Esiletõstmist väärib Venevere Haridus- ja Kultuuriseltsi aktiivse ja sisulise tegevuse järjepidevus ja pikaajalisus. Kogukonnaliikmetel on välja kujunenud soov end pidevalt arendada, osaleda kursustel ja õpitubades, olla kaasarääkija ja väärtustada oma kodukohta.