Kassari Külaülikooli loengusarja läbiviimine, Hiiumaa

 

Külaülikool kadakate vahel


                                                      

Hiiumaa ühes maalilisemas paigas, Kassaris, alustas 2022. aasta kevadel tegevust külaülikool. Loengud toimuvad kord kuus Kassari rahvamajas ja kes kohale tulla ei saa, võib kõigest osa saada veebi vahendusel, sh on olemas järelkuulamise võimalus. MTÜ Kassari Haridusseltsi eestvedaja Roberta Laas ütleb, et Kassari külaülikool on suunatud nii Kassari saare kogukonnale kui ka kõigile teistele, kes on huvitatud Kassarimaast või Kassari kultuuriloost. Külaülikoolis on näiteks esinenud kunstnik, luuletaja ja suvehiidlane Maarja Undusk, kes tutvustas oma ema Ellen Niidu elu käsitlevat raamatut. Riho Lutter uuris aga oma suvekodu endise omaniku, viiuldaja Aleksander Kärneri ehk Kassari Paganini elulugu ja ärgitas ka teisi koduloo uurimisele.

Kuidas leiate Kassari külaülikooli esinejaid?
Roberta Laas: Esinejaid leiame Kassari saarele lähedaste inimeste ringkonnast, kasutame ka kättesaadavaid talente, aga teinekord lähtume lektori valikul mõnest konkreetsest teemast, mis võiks kogukonda kõnetada. Siiani on kõik nõus olnud, kelle poole oleme pöördunud. On ka inimesi, kes on end ise lektoriks pakkunud. Loengute kava avaneb jooksvalt, sari kestab kindlasti 2022. aasta lõpuni. Loodan, et ka edaspidi.

Milline on külaülikoolist sündiv kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Roberta Laas: Ettevõtmise kasu on kogukonna maailmapildi avardumine, mõtete liigutamine, ühine arutelu ning sissevaated muidu ehk kättesaamatuks jäävatele teemadele. Meie kandis on väga haritud ja vaimne publikum, kes heal meelel teadmisi kogub. Ja ehk vähem märgatav, aga siiski sama oluline faktor on kogukonna kokkutoomine. Olgu see siis lektori ja teiste „tudengitega“ dialoogi astumiseks või hilisemate arutelude algatamiseks neil, kes internetist kuulavad. Inimesed vajavad vaimutoitu, aga vajavad ka kokkukuuluvuse tunnet. Iseäranis maapiirkondades ja pimedal ajal on oluline leida põhjusi, et kodust välja tulla, naabritega juttu puhuda, argimured koju jätta.