Põlva Haigla, Põlvamaa

 

Haridus paneb liikuma karjääri ja palganumbri


                                                        

Põlva Haiglas väärtustatakse õppimist karjääri- ja palgapoliitika kaudu. Töökoht muutub vastavalt haridusele ja mida kõrgem kraad koolist, seda suurem on ka pakutav palk. Haiglas töötab üle 300 inimese. Kolmandik neist täiendasid eelmisel aastal õpingutega oma teadmisi – 43 töötajat omandas haridust tasemeõppes, 44 osales täienduskoolitustel. Koolitused on saanud haigla töötajatele regulaarseks arenguvõimaluseks. Mitu füsioterapeuti, ämmaemandat ja psühholoogi on astunud ka magistriõppesse.
Palju õppimisvõimalusi tuuakse töötajatele ka võimalikult lähedale. Korraldatud on töökohapõhist õpet, kus õppejõud tulevad loenguid pidama õppijate töökohta. Nii on hooldajad saanud koolituse Valgamaa Kutseõppekeskuse abiga ja erakorralise meditsiini personali käib koolitamas Tartu Kiirabi.
Õppimine tuleb igal juhul kasuks ka edasisele karjäärile. Kui töötaja on asunud omandama eriala, mis ei ole seotud tema praeguse tööga, siis edutatakse ta juba õppimise ajal erialasele tööle. Lisaks on haiglas palgaastmestik, mille järgi haridustase tõstab töötaja töötasu – mida kõrgema kraadi õppija omandab, seda suurem on tema töötasu. Põlva Haigla toetab töötajate ümberõpet ning tõusmist karjääriredelil, mistõttu võib haiglas töötamas kohata ka filosoofiadoktori kraadiga inimesi.
Haigla näeb kõigis oma töötajates arengupotentsiaali. Kui tööülesanded korraldatakse ümber ja ametikohad kaovad, siis pakutakse töötajatele koondamise asemel ümberõppe võimalust teisele töökohale. Ka juhtivate kohtade täitmiseks kuulutatakse kõigepealt välja majasisene konkurss, kuhu soovitatakse kandideerida praegustel töötajatel.

Miks on õppijasõbralik töökeskkond teie organisatsioonile oluline?
Margot Bergmann, Põlva Haigla juhataja: Organisatsiooni kõige suurem vara on personal. Sealjuures on kvaliteetse teenuse osutamisel oluline nii personali erialaste teadmiste pidev täiendamine kui ka muude väärtuste toetamine, nagu suhtlemisoskus, koostöö teiste meeskonnaliikmetega jne. Tänapäeval ei ole töökohal peamine motivaator töötasu, vaid määravad on ka teised boonused, kaasa arvatud koolitusvõimaluste pakkumine.

Miks soosite oma töötajate õppimist ja millist kasu see teie organisatsioonile toob?
Asutus on oma töötajate nägu. Kui meie asutusse pöördujal on juba esimene kontakt inimestega, kes on rahul oma töökeskkonnaga ja koolitatud endale meeldivatel (ja asutusele kasulikel) teemadel, siis võidavad kokkuvõttes kõik – nii organisatsioon, töötajad kui ka meie poole pöörduvad inimesed. Kuna meditsiin on väga kiirelt arenev valdkond, siis on erialaste teadmiste pidev täiendamine äärmiselt oluline. Ennekõike on meie eesmärk pakkuda maakonna inimestele kvaliteetset arstiabi ja selle jaoks on vajalik pidev koolitamine. Hea tervishoiuteenuse juurde kuulub ka kuulamisoskus ja patsiendile hea sõna jagamine ning ka seda tuleb õppida. Seepärast olemegi organisatsioonis võtnud suuna toetada töötajate õppimist järjest suuremas mahus.