Lasteaed Naksitrallid, Raplamaa

 

Naksitrallides on au sees õppimine koos meeskonnaga


                                                          

Rapla lasteaias Naksitrallid on personali koolitamine arengu põhisuund. Suurt rõhku pannakse meeskondlikule õppele.
Viimaste aastate suurim õppeprojekt oli viieliikmelise lasteaiameeskonna osalemine Tallinna Ülikooli 1040-tunnisel koolitusel „Kaasava hariduse tähenduslik rakendamine koolieelses lasteasutuses“. Sealt jõudsid lasteaeda teadmised, kuidas pakkuda igale lapsele tuge parimal viisil. Kursuse lõputööna valmis praktiline juhend kuulmislangusega lapse toetamisest lasteaias. Materjal sai nii kasulik, et võiks olla väärt abivahend kasutamiseks ka teistele lasteaedadele.
Naksitrallides selgitatakse vajalikud koolitusteemad välja igal aastal koostatavas koolituskavas. See arvestab kogu lasteaia ja töötajate arenguvajadusi. Eesmärk on aidata töötajatel oma oskusi ajakohastada. Pakutakse võimalust osaleda neile vajalikel ning tänapäevaseid lähenemisviise käsitlevatel koolitustel. Nii toimus eelmisel aastal rühmade meeskondadele projektipõhise õppe koolitus. Kõikidele töötajatele jagati ka teadmisi psühholoogilisest enesehoiust. 2020. aastal osalesid kõik töötajad etiketi-, tuleohutus- ja esmaabikoolitustel. Ühiselt õpiti laste käitumisprobleemide põhjuseid ja positiivsuse psühholoogiat.
Koolituskavas on mõeldud ka sellele, kuidas hõlbustada uute töötajate sisseelamist. Uutele töötajatele määratakse vastavalt ametile juhendaja või mentor. Selleks on lasteaias kaks õpetajat, kes on läbinud pika mentorkoolituse õppekava. Samas on lasteaias enamik töötajaid väga pika staažiga ja nad on kõik valmis pakkuma uutele töötajatele tuge.
Rapla Lasteaias Naksitrallid ollakse veendunud, et meeskonnatunne ja ühine õppimine on kõige tulemuslikum. See loob hea eelduse avatusele, koostööle ja ühisele arusaamale kogu lasteaia arenguvõimalustest.

Miks on õppijasõbralik töökeskkond teie organisatsioonile oluline?
Marje Krusell, Rapla lasteaia Naksitrallid direktor: Õppijasõbralik töökeskkond on vajalik lasteaia arenguks. Meie arengukava üks põhisuundi personalijuhtimises on elukestva õppe väärtustamine ja erialase pädevuse arendamine kõigi töötajate poolt. On tähtis, et töötaja tunneks, et enesetäiendamine on oluline ja tema õppimist toetatakse. Peame oluliseks ka seda, et kolleegid jagavad koolitustelt saadud teadmisi omavahel. Need annavad inimestele juurde enesekindlust, innustavad kasutama uusi meetodeid ja võtteid.

Miks soosite oma töötajate õppimist ja millist kasu see teie organisatsioonile toob?
Lasteaed on haridusasutus, kus õpivad nii väikesed kui ka suured. Laste arenguks saab luua paremaid ja tänapäevasemaid tingimusi, kui olla kursis uute suundade ja ideedega. Töötajate õppimise toetamine aitab hoida positiivset ja koostöist õhkkonda – oluline on oma tööga rahulolev, teadlik ja oskuslik töötaja. Teadlik töötaja oskab tulemuslikumalt korraldada igapäevast õppe- ja kasvatustööd, lahendada esile tulevaid probleeme, nõustada lapsevanemaid ning rääkida kaasa lasteaia üldise arengu teemadel.