Aasta õpitegu 2018 - RUSSALU TOIDUKLUBI PLIIDILIISUD

Russalu Toiduklubi Pliidiliisud tegeleb peamiselt kohaliku toidukultuuri arendamisega, mille tarvis korraldatakse koolitusi ja töötube. Rõhuasetus on kohaliku värske tooraine kasutamisel, kohalike retseptide populariseerimisel ning toiduvalmistamise keskkonnasõbralikkusel. Koolitused on väga menukad, kohad täituvad hetkega ning osalejaid saab loendada juba sadades. Eestvedajate Ethel Espenbergi, Pilvi Reose ning Helen Eharanna jaoks on hobist saanud juba midagi hoopis suuremat – lisaks koolitustele peetakse veebis kokaraamatut ning müüakse maitseainesegude kinkepakke. Pliidiliisud annavad ka nõu, kuidas end ametlikult kodukokaks registreerida ja mida selleks vaja teha. Südid naised on oma ettevõtmistega teinud Russalu küla paljudele eestimaalastele tuttavamaks, nende koolitusi oodatakse, et ühiselt end täiendada ning maitsvaid tulemusi luua.

Mis oli projekti käivitamise põhjuseks? 

Russalu Toiduklubi Pliidiliisud eestvedaja Ethel Espenberg: Tegutseme toiduklubina tegelikult juba alates 2012. aasta sügisest, kui toimus esimene toidukoolitus – põhjuseks ikka see, et saaks mõnusalt koos olla, kohalikku toidukultuuri arendada ja täiustada. Tahtsime, et parimad oskused, uued ideed ning kohalik hea tooraine ei läheks raisku, vaid saaks parimal ja maitsvaimail moel vahetatud, talletatud ja ära kasutatud. 2014. aastaks said valmis meie pikalt välja töötatud maitseainesegud, mida alguses plaanisime kinkida külalistele ja partneritele, mis nüüd on aga juba laiemalt kuulsad ja müügiski.

Millised on ettevõtmise tulemused ja kasu inimestele ning Eestile laiemalt?

Ethel Espenberg: Pliidiliisud on hea näide sellest, kuidas hobitegevusest lisategevusala kujundada. Kõikidel toiduklubilistel on oma erialad ja ametid ka olemas, aga toiduklubi on see koht, kus kokku saada ja ühist tegutsemist nautida. Meie numbrilised tulemused on 185 koolitatut, lisaks tellitud töötoad, külaliste võõrustamised Russalus, osalemised erinevatel sündmustel, näiteks 2017. aasta avatud talude päeval, kus Pliidiliisude kätetööd maitses pea 200 inimest. Meid juba tuntakse ja meist kirjutatakse ka meedias. Usun, et oleme oma piirkonda suutnud tutvustada ka neile, kes meist ja Russalust enne midagi ei teadnud.