Aasta koolitaja 2016 - JANE TALVIK
AASTA KOOLITAJA 2016, JANE TALVIK (44) on kolleegide sõnul uuendusmeelne ja erilise empaatiavõimega õpetaja, kes tervishoiu ja sotsiaalteenuste õppekavarühma juht- ja kutseõpetajana on toonud töökohapõhise õppe oma kodukooli, Valgamaa Kutseõppekeskusse, ning ei põlga vaeva erinevatesse maakondadesse õppurite juurde sõita, panustades seeläbi sotsiaalvaldkonna arengusse kogu Lõuna-Eestis. Tema õpilased saavutavad kutsevõistlustel häid tulemusi, sest lisaks omaenese suure pühendumisega tehtavale tööle, kaasab Jane ka teisi valdkonna spetsialiste erinevatest organisatsioonidest. Koolitaja koostab õppekavasid, kasutab mitmekülgseid ja uuenduslikke õppemeetodeid ning loomulikult peab oluliseks ka enesearendamist – Jane Talvik kaitses 2014. aastal terviseteaduste magistrikraadi. Armastatud ja hooliv koolitaja nõustab heal meelel ka endisi õpilasi ning hoiab ka ise kätt elu pulsil, töötades Valga kiirabis.
Kuidas olete koolitajaks saanud ja mida see teie jaoks tähendab?
Olen erialalt meditsiiniõde. Pikki aastaid sai käidud oma haiglatöö kõrvalt Valgamaa Kutseõppekeskuses tervishoiuvaldkonna õpilasi õpetamas. Meditsiiniõest õpetajaks ja õpetajast koolitajaks kujunemine on olnud minu jaoks märkamatu – lihtsalt teed oma tööd ning oled seda tehes õnnelik! Õpetaja/koolitaja peabki õnnelik olema, kuidas siis muidu ta oma õpilasi väärtustab ja neid õnnelikuks oskab teha teha. Ikka oma naeratuse ja toetava sõnaga. Kõige olulisem ongi täiskasvanud õppijale luua sõbralik ja toetav õpikeskkond. Koolitajana oled sageli nii mentori, kuulaja, sõbra, motiveerija, lohutaja rollis. See on täiskasvanud õppijale väga tähtis, sest nad erinevad nii oma vanuse, kogemuste kui ka oma hoiakute ja väärtushinnangute poolest ning peab oskama sellega oma töös arvestada.
Kas ja kuidas koolitamine Teid ennast arendab?
Koolitamine ongi pidev õppimine nii iseendale kui selle edasi andmine õppijale. Peab olema selle protsessi pidev edasiviija, oskama analüüsida ja reflekteerida oma tööd, täiendama ennast pidevalt oma erialal, jälgima mis toimub ühiskonnas. Ümberõpe ja õppijate vajadused muutuvad pidevalt. Alahinnata ei tohi ka seda, mida sa õppijatelt saad – meil kõigil on mida teistega jagada! Oma kogemustest võin öelda, et uue omandamisel on iga kord tunne, et mida rohkem tean, seda vähem tean...