Grundtvigi päev

 

Socrates Eesti bürool on kujunemas omalaadne traditsioon: igal aastal oktoobri alguses toimuval täiskasvanud õppija nädalal (TÕN) pühendatakse üks päev Grundtvigi programmi rahvusvaheliste koostöövõimaluste tutvustamisele.

Kuna selle aasta täiskasvanud õppija nädala fookuses oli vabaharidus ja isiksuse igakülgne areng isetegemise kaudu, sai ka Grundtvigi päeva eesmärgiks tutvustada erinevate loominguliste tegevuste osatähtsust ja rakendamisvõimalusi Grundtvig 2 õpikoostöö projektides ning rõhutada sellega inimese loovuse ja enesearendamise olulisust elukestvas õppes laiemalt.

Lähtudes ürituse temaatikast, toimus Grundtvigi päev Tallinnas Pelgulinna Rahvamajas ning osavõtjateks oli ligi 40 täiskasvanuhariduses aktiivset inimest, kes on huvitatud sellisest rahvusvahelisest koostööst, kus on võimalik kasutada erinevaid eneseväljendusvahendeid, nagu  kunst, käsitöö, muusika, teater, tants jms.

Peale lühikest sissejuhatust ja õpikoostöö peamiste reeglite tutvustamist said järgemööda sõna 4 programmis osalevat projektijuhti, kelle tutvustused andsid hea ülevaate sellest, kui erinevaid ja mitmekesiseid võimalusi pakub looming ja „isetegemine“, et täiskasvanud õppijaid aktiivselt projekti kaasa haarata.

Päeva teine pool algas Tallinna Ülikooli dotsent Eda Heinla loenguga, mille käigus said osalejad teada, milline on loov mõtlemine, millised isiksuse omadused toeta-vad loovust ning kuidas endas loovust arendada. Lisaks ettekannetele oli terve päeva jooksul võimalik tutvuda Rummu, Ämari, Murru ja Tallinna vanglate kinni-peetavate loomingu ühisnäitusega, kus eksponeeritavad tööd on kõik valminud Grundtvigi õpikoostöö projektide tulemusel. Esindatud olid näiteks vangide endi kujundatud siidisallid, kootud käpikud, postkaardid ja luuletused.

Ürituse vaheajal oli kõigil võimalus ka ise midagi „luua“ – kujundada portselani-värvidega meeneks kaunis kruus või viltida põnevaid väikeseid figuure.

Grundtvigi päev lõppes igati meeleolukalt – peale lühikest tantsuetendust „Tantsi-jalt tantsijale“, mille algidee ja loomine on alguse saanud Grundtvigi kontakt-seminarilt, tutvustati kõikidele huvilistele mõningaid praktilisi ja loomingulisi soojendusmänge, mida saab edukalt kasutada näiteks esimestel kohtumistel.

Üritus süstis osalejatesse rõõmu, positiivsust uuteks tegudeks ning andis loode-tavasti ka põnevaid ideid ja mõtteid, kuidas siduda looming ja  täiskasvanuharidus viljakaks rahvusvaheliseks koostööks.