Raamatud, mida tasub lugeda
Las ma olen laps |
Soome sotsiaalpsühholoogi ja perenõustaja Saara Kinnuneni „Las ma olen laps” annab väga hea ja loetava ülevaate olulisemast, mida vanem peaks tänapäeva ühiskonnas oma last kasvatades jälgima. Raamatu sissejuhatuseks tehakse ringkäik eri ajastutes, et vaadata, kuidas suhtumisest „laps ei ole veel inimene” kujunes sajandite jooksul uskumus, et ka laps on indiviid, kelle tunnete ja vajadustega tuleb arvestada.
See murranguline arusaam tõi laste ellu palju positiivset, ent mööda ei saa vaadata uute kasvatustõdede ohtudest, mis teevad lapsed õnnetuks, röövivad neilt muretu lapsepõlve ja arenemisaja. Oleme laskumas uude äärmusse, kus vanemad hoolitsevad kohati isegi ülemäära laste väliste vajaduste eest, ent sageli pole aega, oskust ja ehk ka viitsimist süveneda laste sisemistesse vajadustesse.
Saara Kinnunen rõhutab, et lapsed vajavad endiselt kasvatamist, juhendamist ja distsipliini, eakohast tegevust. Ta seab kahtluse alla selle, kas beebiga peab ikka käima kinos ja teatris, sest väikelaps vajab pigem oma kodu ja rahulikku keskkonda. Kinnuneni raamat paneb mõtlema, kas sõnades prioriteetseks kuulutatud lastekasvatus ka tegelikkuses seda on.
Saad kõik, millest loobud – elu paradoksid
Autor: Tommy Hellsten
See raamat paneb mõtlema elust suuremas plaanis, kui me oma kiire elutempo juures oleme harjunud tegema. Esiplaanile on seatud inimene, tema sisemaailm ja olemus. Kuidas saavutada õnnelik elu? Paljud vastused on Hellsten leidnud Uuest Testamendist. Ka tema stiil on veidi pateetiline: ta kasutab ohtralt väljendeid, nagu taevariik, alandlikkus ja rahu – ärgu see lugejat peletagu! Nende sõnade taga on tänapäeva kontekstiski mõistetav filosoofiline mõtisklus.
Hellsten usub, et pinnapealsed väärtused ja kiire ei teki iseenesest. Inimene ise loob sellise olukorra valede valikutega. Seega on küsimus väärtushinnangutes – kui ikka juuksed peas põlevad, siis leiab inimene ka aega tule kustutamiseks. Olles endaga heas läbisaamises, teab inimene oma vajadusi, võimeid ja unistusi. See teadlikkus aitab teha valikuid, mis tagavad inimesele elu, kus tema võimed on paremini rakendatud. Ja kui eesmärgiks pole saada palju raha, vaid leida elus oma koht, siis võib muu hea tulla boonusena. Enese avastamine nõuab aega, tahet ja oskust olla iseendaga. Hellsten ergutab otsima oma tõelist olemust ja püüab avada inimeste silmad elu sügavama tähenduse suhtes.
Raamatuid sirvis Kaire Talviste