Nõuanne

 

Mida teha väsimusega?
Ajajuhtimise koolitustega tuntust kogunud Ardo Reinsalu annab pimedale sügisele kohaselt nõu, mida hakata peale väsimusega. Oma teemaportaaliswww.ajajuhtimine.ee loetleb ta üles mitu nippi, mis on nii lihtsad, et tavaliselt me selle peale ei tule.

Siin need on:
• Šokolaad - lühiajaline kasu võib tõusta šokolaadist. Pelgalt asjaolu, et šokolaad on maitsev, tõstab inimeste meeleolu, kirjutab Reinsalu. Tõsisemalt rääkides: teadlased on leidnud, et šokolaad aitab tõsta ajutöö aktiivsust kaheks-kolmeks tunniks ning suurendab lühikest aega sinu töövõimet. Efekt on mööduv ning tuleb arvestada, et ajutiselt saadud ajutegevuse piitsutamise eest tuleb hiljem maksta tagasi pikema puhkuseperioodiga.
• Maga! - Magamatus toob endaga kaasa stressihormoonide taseme tõusu, mis pärsib ajurakkude uuenemist. Kui tunned väsimust ja sul on näiteks oma kontor – pane suks kinni ja maga 5–10 minutit (võta võtmekimp näppude vahele ja kui see põrandale kukub, ärkad üles). Lühikesest päevaunest on rohkem kasu kui unisena ette manatud näost „ma olen asjalik ja teen tööd”. Mõningate seisukohtade järgi vajab ligi 60 protsenti inimesi lühikest päevaund. 
• Söö! - Tühi kõht on aitab paremini mõelda kui täis kõht. Kuid ühel hetkel hakkab töövõime langema, sest energiavarude nappus peatab jooksva tegevuse ja suunab ajutegevuse teistele radadele. Siis söö ja joo veresuhkru taset aeglaselt kergi-tavaid (nn madala glükeemilise arvuga) toite. Kui veresuhkru tase tõuseb kiiresti, on ka uni kerge saabuma. Kohv aitab kindlasti enamikul inimestel und eemal hoida, kuid pea meeles, et uni on vajalik ajurakkude taastumiseks ja arenguks (vt eelmine lõik). Samuti ei tasu kõhtu liiga täis vitsutada.
HEA TUJU - väsimus võib olla seotud halva tujuga. Halvale tujule leiab palju põhju-seid – kolleegide negatiivne tagasiside, bossi karjumine, tegemata tööd või ajanappus. Rõõmsamaks ja energilisemaks aitab meeleolu muuta ajus tööd korraldav hormoon serotoniin. Serotoniini tõusule aitab kaasa põgus viibimine päikese käes (kuigi Eesti tingimustes pole päikest alati kerge leida), 15-minutiline jalutuskäik või lihtsalt värskes õhus viibimine.