Mulgi kultuuri hoidmine, Viljandimaa

 

Mulgi puder maailmas au sisse!

Mulgid öeldakse olevat uhke rahvas, seega pole ka imestada, et Mulgi Kultuuri Instituut võttis ette ambitsioonika ülesande esitada Mulgi puder UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg meenutab, et idee kandideerida UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja tekkis 2021. aastal, kui Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja kandis soome-ugri kultuuripealinna tiitlit. Grenberg kinnitab, et Mulgi pudru söömine on lahutamatu osa mulkide perede ja kogukonna kooskäimisest. „Mulgi putru pakutakse ka Mulgimaa toidukohtades, koolides ja lasteaedades, samuti külade ühisüritustel ja rahvapidudel. Tähelepanu Mulgi paikkondliku kultuuri vastu inspireeris kogukonda ning üheskoos pakuti välja, et mulke ühendavad pärandtoidud ja tuntuim neist on Mulgi puder,“ kirjeldab Ave Grenberg Mulgi pudru teekonda UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.
Mulgi pudru esitamiseks UNESCO pärandisse andsid toetuse sajad kogukonnaliikmed ning mitmed piirkonna külaseltsid, koolid ja MTÜ-d. Mulgid kogusid kokku Mulgi pudru valmistamise ja söömise lood, neist tehti ka lühifilm. 2023. aasta kevadel oli aeg küps: Eesti esitas Mulgi pudru valmistamise ja söömise Mulgimaal UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja, otsust on oodata 2024. aasta lõpus.

Milline on Mulgi pudru projekti mõju ja kasu kogukonnale?
Ave Grenberg: Kui tavapäraselt on Mulgimaa asutused ja inimesed sageli eriarvamusel ning juba iidsetest aegadest saadab elu-olu korraldamist pidev vaidlus, siis Mulgi pudru projekt suutis piirkonna rahva panna ühiselt sama eesmärgi nimel pingutama pikema aja jooksul. Mitu aastat on populariseeritud Mulgi toitu ning korraldatud sealhulgas üritusi oma esivanemate kultuuripärandi hoidmiseks ja talletamiseks. Kõik see on väga palju andnud hoogu juurde Mulgi pärandi väärtustamisele just noorte hulgas – järjest enam on lapsed huvitatud esivanemate kommete tundmaõppimisest ja nende hoidmisest. Mulgimaa koolides on mõned klassid, kes on kujundanud ja soetanud endale ühise Mulgi stiili propageeriva koolivormi.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma