Meistrite töötoad, Järvamaa

 

Vanade meistrite tarkused leidsid tee tänapäeva

Eestimaa südames asub koht, kus saab oma kätega proovida nii apteeginapsu kokkusegamist, pakutrükki kui ka vitraaži valmistamist. Loomulikult on see koht Paides Wittensteini tegevusmuuseumis.
Esimesi õpitubasid hakati korraldama 2021. aasta lõpus, nüüdseks on valikus juba 16 käsitöö, rahvameditsiini või ajaloo teemalist töötuba. Sihtasutuse Ajakeskus Wittenstein turundusjuht Eliis Õunapuu selgitab, et näiteks õpilaste seas on väga populaarsed apteekri õpitoad, kus saab ülevaate endisaegsetest rohtudest, apteekri ametist ja töövahenditest, samuti maiustuste valmistamise õpituba, kus tegutsetakse vanaaegsete retseptide järgi ja saab tutvuda retseptide ajalooga. Täiskasvanute hulgas on menukad näiteks rahvameditsiini võtetega salvi valmistamise õpituba ja hõbedameistri õpituba. Eliis Õunapuu sõnul on seni olnud peamised kliendid siseturistid, kuid tegutsetakse selle nimel, et ka rohkem välisturiste Wittensteini jõuaks. 
Töötubades osalejate tagasiside on olnud väga positiivne. Eesti Töötukassa Järvamaa osakonna juhataja Eha Tasang kinnitab, et tal on palju tagasisidet maakonna inimestelt, aga ka kolleegidelt teistest maakondadest. „Nad ütlevad, et Paides on nii äge asi! Õpitoad on nagu museaalide elavad eksponaadid,“ piltlikustab Eha Tasang. Eliis Õunapuu lisab: „Väga kiidetakse kõiki meistreid, kes õpitubasid läbi viivad!  Õpitubasid on külastatud nii pere ja sõprade kui ka töökollektiividega, seega on need olnud toredaks tegevuseks nii era- kui firmaüritustel.“

Milline on õpitubade korraldamise mõju ja kasu kogukonnale? 
Eliis Õunapuu: Muuseumi juurde tekib meie pärandit kandev ja populariseeriv kogukond. Selle kaudu ühendame inimesi, kes on huvitatud esivanemate oskuste õppimisest. Samuti anname kogukonnale teadmisi meie esivanemate pärandist.
Eha Tasang: Loodud on seosed käsitööoskuste ja ajaloo vahel. Vanu käsitööoskusi saab tänapäeval kasutada säästlikuks tarbimiseks, rahvameditsiini ja loodusravi saab kasutada terviseedenduses, tegevused ja muuseum annavad võimaluse kogukonnas suhete säilitamiseks ja põlvkondade ajaloolise mälu toomise tänapäeva. Töötoad on eriline kombinatsioon muuseumist ja tegevustest. Need on omavahel hästi läbi põimunud ja toetavad vastastikku. Kolmanda osalisena on juures innovaatilised digilahendused. Külalised, kes tulevad muuseumi, mõtlevad esialgu töötubades käed külge panna, kuid lisaks näevad muuseumi selle arhailises olemuses ja võimaluses interaktiivselt ajalukku vaadata.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma