Meeste aasta Saue vallas, Harjumaa

 

Fookuses on mehed!


                                              

Saue vallas on 2023. aasta pühendatud meestele – jaanuarist detsembrini korraldab Saue Vallavalitsus koos MTÜ-dega spetsiaalselt meestele etendusi ja kontserte, koolitusi koduõlle valmistamiseks, saunateoks, aknapesuks ja paljuks muuks. On ka näidistreeninguid ja aktiivõpet, kuidas lastega mürada. Aasta esimese viie kuuga toimunud 33 üritust on väisanud paar tuhat meest!
Saue Vallavalitsuse kultuuritöö juht Kaija Velmet: „Kui muidu öeldakse ikka, et elu ei ole piknik, kus valid ainult endale meelepärase, siis meeste aasta puhul me just seda soovimegi – pakkuda väga palju eriilmelisi tegevusi ja loota, et niiviisi meelitame nii mõnegi mehe katsetama midagi uut.“ Velmet lisab, et ideaalis ehk leiab keegi endale uue hobi ja miks ka mitte tõuke edasi õppima minna. Kaija Velmeti sõnul on meeste aasta kogukonnas tekitanud parasjagu furoori – on pandud tähele ja tullakse kaasa. „Suur osa üritustest, kus osalejate arv on piiratud, on esimese paari päevaga välja müüdud või kohad täitunud. Julgeks isegi öelda, et osalusaktiivsus on olnud suurem, kui oskasime loota. Korraldajatele on tulnud hea üllatusena teadmine, et mehed on väga aktiivsed – kui miski huvi pakub, ollakse valmis sõitma päris pikki vahemaid. Mehed ei oota tasuta ettevõtmisi – endale huvipakkuva eest ollakse valmis maksma. Ja mehed on väga head tagasiside andjad – kui miski meeldis, siis kirjutavad kohe,“ jagab Kaija Velmet kogemusi. „Ja küsitakse, mis järgmiseks – see vast on kõige olulisem,“ usub Velmet.
Meeste osalus elukestvas õppes on väiksem kui naiste oma.

Mida näitab Teie kogemus: milliseid nippe kasutada, et mehed kodust välja saada?
Marina Lokk, Saue Vallavalitsuse haridusspetsialist: Mehed mõtlevad veidi teisiti kui naised ja seetõttu on väga oluline küsida, mis neid huvitab ja millega nad soovivad tegeleda. Meie tegime kohe alguses küsitluse, mis aitas meil kaardistada huvipakkuvaid teemasid. Saime teada, et kõige enam paelub mehi tegevus, mis on suunatud uute oskuste saavutamisele, spordile ja õues tegutsemisele, kuid huvitasid ka militaarsema moega häppeningid: ellujäämisõppused või vabatahtlik päästetöö vms.
 

Milline on meeste aasta mõju ja kasu kogukonnale?
Kaija Velmet: See on aidanud väga hästi hoida fookuses mehi. Kuna suur osa ettevõtmistest ei ole klassikalised õppima ärgitamised, siis ollakse väga varmad osalema. Kui kuulutad välja näidistreeningu või meeste jooga, siis ilmselt ei lahku mees kodust sõnadega: „Ma lähen nüüd õppima!“ Ta ei tunne ka sundust selleks. Küll aga saab mänguliselt ja kohati ka huumoriga mehed kodust välja meelitatud ja selle kõige käigus õpitakse midagi uut.Marina Lokk: Oleme püüdnud kogukonnas kokku viia sarnaselt mõtlevaid inimesi, luues uusi tutvusi ja tugivõrgustikke. Samuti kaasata enam mehi lastekasvatusse (meeste tegevused lastega, müramine, pere omavaheline koostöö) ja toetada peresuhteid. 

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma