Meditsiini- ja tervishoiuprojektide korraldamine Ukraina meditsiinitöötajatele, Tallinn
Ühiste jõududega koolitati Ukraina taastusravispetsialiste
Ukrainas on suur vajadus taastusravi spetsialistide järele, kes on läbinud väljaõppe ja rahvusvahelistele standarditele vastavad täienduskoolitused. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ja tema koostööpartnerite toel on paranenud ligi 185 Ukraina meditsiini- ja tervishoiutöötaja teadmised ja oskused ning nad on saanud Eesti tervishoiusüsteemist väärtusliku kogemuse taastusravi valdkonnas.
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektoraadi büroo juhataja ja personalijuht Piret Gilden selgitas, et eesmärk on õpetada Ukrainas elavatele ja seal töötavatele meditsiinitöötajatele, kuidas tegeleda sõjas kannatada saanud ja taastusravi vajavate patsientidega. Esimene koolitusprojekt algas septembris 2023 ja see näitas, et koolitusvajadus on väga suur. Seetõttu alustati veebruaris 2024 uue projekti tegevustega. Õppima tulid Ukraina taastusarstid, kirurgid, füsioterapeudid, tegevusterapeudid, õed jt meditsiini- ja tervishoiutöötajad.
Projektis „Multidisciplinary approach and rehabilitation of a patient with amputation for the group of Ukrainian health care employees” osales Eestis toimunud õppes 40 spetsialisti ja veebikoolitustel umbes 55 spetsialisti. Projektis „Occupational therapy for Ukrainian health care workers” osales veebiõppes umbes 70 spetsialisti ja Eestisse tuli sügisel 20 spetsialisti. Uusi oskusi käiakse praktikasse rakendamas Tartu Ülikooli Kliinikumis, Ida-Tallinna Keskhaiglas, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Pärnu Haiglas, Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskuses, Järvamaa Haiglas, Rakvere Haiglas ja Ida-Viru Keskhaiglas.
Piret rõhutas, et sõja algusest peale on Eesti Ukrainat toetanud. „Meie saame neid toetada, jagades teadmisi ja oskusi meditsiini- ja tervishoiutöötajatele. See on meie ühine võitlus agressiooni vastu ja neid tegevusi ei tehta käsukorras. Projektid on ellu kutsutud siirast aitamissoovist ja soovist ise midagi ära teha. Kahe projekti tegevused on ellu viidud Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse, Ukraina Tervishoiuministeeriumi ja Eesti ning Ukraina tervishoiuteenuste osutajate heas koostöös,“ tõi Piret välja. Tegevusi rahastas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Öeldakse, et õpetades õpib ka ise. Mida Teie või mõni Teie kolleeg selle projekti käigus õppisite?
Piret Gilden: õppisime seda, et koostöistest asutustevahelistest tegevustest on suur kasu nii korraldajatele endile kui ka koolitustel osalenud inimestele. Nägime kõrvalt seda, et sõna „rahu” on meile nii igapäevane ja enesestmõistetav, aga maailmas on riike ja inimesi, kelle igapäevaelu on sõja tõttu muutunud ja nad on pidanud kohanema, et elada muutunud oludes. Projektid on andnud hea võimaluse luua uusi kontakte ja koostöösuhteid. Ukraina tervishoiutöötajaid koolitades oleme õppinud paremini mõistma ja käsitlema raskusi, millega meie Ukraina kolleegidel iga päev silmitsi tuleb seista. Projektide raames toimunud teadmiste ja kogemuste jagamine on aidanud parandada nii Ukraina tervishoiutöötajate kui ka projektis osalenud Eesti tervishoiutöötajate professionaalset arengut ning andnud väärtuslikke teadmisi edasiste koolitusprogrammide läbiviimiseks ja rahvusvahelise koostöö arendamiseks.
Mis Teile koolitusprojekti korraldamisel kõige rohkem rõõmu tegi?
Piret Gilden: kõige rohkem rõõmu teeb see, et saame panustada inimeste aitamisse. Sõjasituatsioon on kohutav ja traumeeriv ning kõik vajavad nii emotsionaalset kui ka füüsilist tuge. Projekti tegevustega oleme saanud panustada Ukrainast pärit spetsialistide emotsionaalsesse toetusse. Projekti suurim väärtus on see, et oma tegevustega oleme saanud toetada Ukraina tervishoiutöötajate professionaalset arengut. On hea meel tõdeda, et teadmiste jagamise kaudu jõuab see abi paljude Ukraina sõjas kannatada saanud inimesteni. Rõõmu tegi see, et inimestel silmad säravad, kui nad koolituse lõpus räägivad, kui suur abi neile sellest on. Ja nemad oskavad oma tänu ka sõnades väljendada.
Mõju kogukonnale
Piret Gilden: mõju on väga suur. Koolitustel osalevad meditsiini- ja tervishoiutöötajad kogu Ukrainast, kes töötavad kohalikes haiglates ja taastusraviasutustes. Nad kasutavad saadud teadmisi ja oskusi iga päev patsientide ja klientidega tegeledes. Paraneb patsientidele osutatava abi ja inimeste elukvaliteet terves Ukrainas.
Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma