Marili Uluots, Tartumaa

 

Rahulolu tuleb just julgetest valikutest


                                     

Tartumaa aasta õppija Marili Uluotsa (42) kodus on peidus suisa neli õppurit. Tema peres kasvab kaks last (11 ja 16 a) ning tema abikaasa merenduse ja väikelaevajuhi        ametit pidanud abikaasa läks õppima piloodiks. Ehkki Marili ise jääb selles osas tagasihoidlikuks, on ta ise ilmselt siiski selle kodu süda. Ema, kes hüppas tundmatutesse     vetesse.Marili töötas kokana, kuid tervislikel põhjustel ei saanud ta selles ametis jätkata. Nii suundus ta hoopis füüsikaõpetajaks õppima. Ta lõpetas bakalaureuseõppe ja     on nüüd omandamas magistrikraadi. Sellele lisaks on ta läbinud mitmeid koolitusi, sh programmeerimiskursuse ja informaatika. Marili on huvitatud jätkama õpinguid     doktorantuuris. Tema pilk on avar ja ta ei sea endale piiranguid. Selmet leiab ta, et leida 40-aastaselt see, mis on tema jaoks „õige asi“ pole sugugi kehv variant, sest   vanusega saavad huvid ja soovid selgemaks ning nüüd on tal võimalik õppida täpselt seda, mis teda köidab. Ta on kindel, et inimene leiab oma tee, alati ei pruugi see tulla   kohe peale keskkooli.Õpetajana väärtustab ta õppimist eriliselt. Ta usub, et kui õpetaja ise õpib, mõistab ta paremini oma õpilasi. Lisaks loodab ta, et tema niigi vahvatel   lastel on ehk koolis lihtsam õppida, kui neil on kodus ema, kes mõistab kui tekivad õpiraskused ja oskab neid toetada.

Miks Te õpite?
Ühelt poolt tundus mulle, et käin oma elus ringiratast, olen kõik nurgatagused võimaluste piires läbi käinud ning ei leia enam rahuldust pakkuvaid valikuid. Siis oli selge, et tuleb piire laiendada ja õppimine on selleks hea võimalus.Teiselt poolt leian, et maailm meie ümber muutub pidevalt ja väga oluline on muutustega ühte sammu käia. Õppides panen ennast pidevalt olukordadesse, kus alguses tundub kõik väga keeruline, aga pärast väikest pingutus on rahulolu tulemusest ja saavutusest suur. See laieneb ka elule ja mind ümbritsevale. Tunnen, et olen oma elu aktiivne looja ja suudan kohaneda ning nautida uusi väljakutseid. Seega, õpin ka selleks, et hoida meeles, et muutused on võimalused. Pealegi on intellektuaalne pingutus nii nauditav ning uued teadmised ja areng on preemia.

Milliseid muutusi on täiskasvanuna enese täiendamine Teie ellu toonud?
See on andnud kindlustunde, et saan kõigega hakkama. Valisin enda jaoks siiani uskumatuna tunduva eriala, milles minu eelteadmised olid napid ja inimesed mu ümber kinnitasid, et see on raske. Aga ma sain hakkama ja õppisin palju rohkem kui mõnel erialal, kus oleksin ennast kindlamana tundnud. Teiseks olen hakanud tõsiselt kaaluma võimalust jätkata tööd teaduse suunal. Kolmandaks olen juba praegu leidnud põneva töö, aga näen ka palju erinevaid suundi ja võimalusi, millega saaks jätkata. Õppimine on oluliselt laiendanud mu võimalusi nii töötamiseks kui ka edasi õppimiseks.