Mari-Liis Haas, Pärnumaa

 

Uue ameti õppimine aitas leida korraga töö ja hobi


                                       

Rätsepaks õppides tundis Mari-Liis Haas (34), et on esimest korda elus leidnud ameti, mis on tema jaoks nii töö kui ka hobi.
Mari-Liis oli varem õppinud nii ametikoolis juuksuriks kui ka ülikoolis sotsiaaltöö korraldust. Soov õppida midagi uut ei olnud aga kadunud. Kui Mari-Liisi lapsed alustasid lasteaiateed, alustas ta ka ise õpinguid Pärnumaa Kutsehariduskeskuses kergete rõivaste rätsepa erialal. „Oli suur soov poekaubast erinevaid rõivaid valmistada nii endale kui ka oma perele,“ avaldab Mari-Liis uute õpingute põhjuse. Ta ei varja, et õppimisega käib tema jaoks alati kaasas palju põnevust – kõik on uus: õpetajad, kaasõpilased, õpikeskkond, teadmised ja võimalused.
Mari-Liisi varasemad õmbluskogemused olid õppima asudes oma kursusel kõige tagasihoidlikumad. Need piirdusid kodus enda tarbeks õmmeldud kardinate, laste peapaelade ja mütsidega. Õpetajate ja kaasõppijate juhtnöörid aitasid Mari-Liisi. „Tundsin, et pidev eneseareng pakub mulle sisemist rahulolu ja motiveerib veelgi enam edasi pingutama ning uusi teadmisi ja oskusi omandama,“ tunnistas Mari-Liis. Mari-Liis meenutab, et oli väga uhke esimesel õppeaastal koolis korraldatud kutsevõistlusel võidetud kolmanda koha üle.
Nüüd on Mari-Liis Pärnu Kutsehariduskeskuses õppimas juba teist korda, seekord rätsep-stilisti erialal. Mari-Liis julgustab ka teisi uuesti kooli minema, et saaks iseennast arendada ning teha tulevikus tööd, mis kõige rohkem eneseteostust ja rõõmu pakub. Ka enda kohta ütleb ta alati õpingute lõppedes, et see ei jää kindlasti tema viimaseks kooliskäimiseks, sest seda elukestev õppimine tema jaoks tähendabki.

Mida õppimine Teie elus muutis?
Teisel kooliaastal pakuti mulle koos praktikajuhendajaga olla kooli esindajana abiks Mart Sanderi uue filmi „Kuues saladus“ juures. Rätsepate tööpanus oli dekoratsioonide õmblemine ja tekstiilidele narmaste ja riputusaasade valmistamine.Uue kogemuse võrra rikkamaks sain ka Ukraina sõja alguses, kui inimesi kutsuti appi varjevõrke punuma. Nägime kahe kursusekaaslasega võimalust anda oma panus ja ühtlasi saada uue kogemuse võrra rikkamaks.
Kutseõpingute teisel aastal lõin firma Haasik Disain, et pakkuda ka teistele õmblusteenust. Seetõttu sai kodus ehitatud üks tuba ümber töötoaks, kus kliente vastu võtta ja tooteid õmmelda.

Kas olete tänu õpingutele leidnud uue karjäärisuuna või hobi?
Olen oma tööd alati rõõmuga teinud, kuid alustades õpinguid rätsepana, tundsin ma esimestkorda elus, et just see amet on minu jaoks nii töö kui ka hobi. Iga võimaliku vaba hetke veedan meeleldi oma õmblustoas, valmistades mõnda toodet kliendile, endale või omaperele.

Loo autor: Tanel Raig