Kriisiks valmistumise õpitoad Raplamaal, Raplamaa

 

Iga end ja teisi aidata oskav inimene on kulda väärt


                                                                        

Mida rohkem on inimesi, kes oskavad kriisioludes käituda ja vajadusel teisi aidata, seda paremini on kriisid juhitavad. Seetõttu korraldas Naiskodukaitse Rapla ringkond 2022. aasta märtsis ja aprillis maakonna kaheksas paigas kriisiks valmistumise töötubasid, kus osales kokku 80 inimest. Räägiti, kuidas igaüks saab paremini mistahes ootamatuks olukorraks valmis olla. Näiteks mida võiks endale koju varuda, et iseseisvalt seitse päeva hakkama saada, ja kuidas neid varusid kasutada? Uuriti, kuidas saada vett, kui seda kraanist ei tule, ja räägiti muredest, mis inimestel olid ärevatel aegadel tekkinud. Töötubade läbiviijad olid Naiskodukaitse Rapla ringkonna esinaine Nele Pernits, Rapla ringkonna instruktor Reelika Rohuste ja Naiskodukaitse liige Marika Viisimaa.

Kevadel korraldatud kriisiks valmistumise töötoad tõid Naiskodukaitse Rapla ringkonnale uusi kutseid tulla sel teemal rääkima. Kes teid on kutsunud?
Nele Pernits: Küladesse on koolitust soovinud kogukonna eestvedajad. Üks esimesi kutsujaid oli MTÜ Ettevõtlikud Naised Raplamaal. Suvel koolitasime Rapla Maakonna Puuetega Inimeste Koja liikmeid ja Märjamaa õpilasmalevat. Huvitav ja iseennast tohutult arendav kogemus oli juunis Alus korraldatud kriisiks valmistumise päev Eesti vaegkuuljatele. Veebis tegime kriisikoolitust Ragn-Sellsi töötajatele, samuti on meie osalusel toimunud mitu veebikoolitust peamiselt riigiasutustele. 

Milline on töötubade kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Nele Pernits: Koolitusel osalejad on hakanud laiemalt huvi tundma riigikaitse vastu ja uurinud Naiskodukaitsega liitumise kohta. Septembri lõpu seisuga on Rapla ringkonda alates 24. veebruarist vastu võetud 61 liiget ja mõned on veel ootel. Nelja uue liikme kohta võib öelda, et nemad liitusid pärast töötoas osalemist. Tänapäeval on ülioluline, et inimesed oleksid läbi mõelnud, kuidas nad saavad mistahes kriisis hakkama. Halvimal juhul on selleks kriisiks sõda, aga palju tõenäolisemad kriisid on pikaajaline elektrikatkestus, lumetorm, üleujutus, gaasileke ja muud olukorrad, kus inimesed peavad kodus ise mõnda aega hakkama saama. Meie oma töötubadega panemegi inimesi mõtlema, mida nad iseenda heaks ära teha saaksid, et nad kriisis pead ei kaotaks, vaid võiksid päris hästi hakkama saada. Anname ka nippe, mille peale nad võib-olla ise pole tulnudki. Vahel saame ise kohalolijatelt mõne hea mõtte, mida järgmistel koolitustel edasi rääkida. Iga õppinud ja kriisiks valmistuv inimene valmistub kogu oma pere eest. Seega kindlustab iga kriisi töötoas osaleja teadmiste ja oskustega veel mitu inimest. Iga ise hakkama saav inimene tähendab kriisi ajal politseile, päästeametile ja riigile ühte päästmist vajavat hinge vähem. Peamiselt ongi nii Naiskodukaitsega liitutud kui ka kriisiks valmistumise töötuppa osalema tuldud just sellepärast, et soovitakse õppida ise hakkama saama ja mitte olla kriisiolukorras päästmist vajav probleem.