Koostööseminaride "Kas tulevik algab täna?" osalejate mõttenoppeid
Epp Orgmets, SA Lääne-Viru Arenduskeskus:
Koostööseminar oli väga huvitav ja sisuline ning minu jaoks oli ka hästi palju uusi teadmisi ja teiste kogemusi. Samuti on niisugused arutelud alati heaks võimaluseks probleemidele sügavuti sisse vaadata ja mõelda laiemalt valdkonna üle.
Nii ka seekordsel seminaril oli hulganisti head informatsiooni ja mis minule väga meeldis, ka päris tegevuste ja tegijate kogemused. Eriti tore ja palju mõtteainet tekitav oli Võrumaa näide, mis sundis meidki mõtlema nii, et väga kasulik oleks kui me suudaksime ka oma maakonnas midagi niisugust korda saata.
Ühiste arutelude käigus jõudsime juba üsna päeva alguses tõdemuseni, et kuna meie maakonnas puudub täiskasvanuhariduses ühine kokkulepitud eesmärk ja tegevuskava, siis ongi tekkinud olukord kus iga organisatsioon ja erinevad inimesed teevad igaüks omaette midagi, kuid ühine ja koordineeritud eesmärk puudub.
Leppisime oma töörühmas kokku, et juba sel kevadel kutsume ka meie maakonnas erinevad osapooled ja ka KOV-de esindajad laua taha ning korraldame ajurünnaku, mille tulemusel sõnastame ühisee eesmärk ja valmib tegevuskava õpimotivatsiooni tekitamiseks ja täiskasvanuhariduse edendamiseks.
Kaja Rüütel, SA Läänemaa:
SA Läänemaa peab oluliseks ja väärtuslikuks Andrase poolt korraldatud seminare, kuna meie üks eesmärkidest on jõuda täiskasvanuteni, kes ühel või teisel põhjusel on haridustee katkestanud. See on suurepärane võimalus koos KOVi ja teiste partneritega ühise laua taga arutada ja leida parimaid võimalusi, kuidas jõuda madala haridustasemega inimesteni. Koos ühise eesmärgi nimel töötades saame julgustada ja suunata haridusteed jätkama. Meie maakonnas on väga aktiivne TÕN võrgustik, kes hoiab teemat pidevalt ka fookuses.
Mariliis Järvelt, Abja Raamatukogu:
Käesoleval ajal on toimumas ühiskonnast järjest enam muutused, millega inimesed peavad kohanduma, et toimetulekut tagada. Üha tähtsamaks on saamas võimekus omandada uusi teadmisi ja oskusi ning õpitut rakendada igapäevases elus. Elukestev õpe on kujunemas normiks ning koostöö sujuvus erinevate huvigruppide ning osapoolte vahel on oluliseks eelduseks tulemuste saavutamisel.
ETKA Andras on juba kolmkümmend aastat olnud oluliseks asutuseks Eestis, kes tegeleb elukestva õppe edendamisega. Koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, kohalike omavalitsuste ning nende allasutuste ja kolmanda sektori ühingutega on eriti viimastel aastatel asutud jõudsalt tegelema kitsaskohtade lahendamiseks võimaluste leidmisega läbi ühiste projektide ning mõttetalgute korraldamise. Minul on olnud võimalus Viljandimaa kohaliku omavalitsuse allasutuse esindajana osaleda nii mitme maakonna kui ka ainult oma piirkonna seminaridel ja koosolekutel. Murekohad erinevates haldusüksustes on sarnased ning tõdeda tuleb, et nende lahendamine on keeruline. Siiski, erinevate kogemuslugude jagamine ning ühine lahenduste väljamõtlemine, on aidanud teadvustada elukestva õppe olulisust ning vajalikkust ka rohkem kohalikus omavalitsuses antud teemale tähelepanu juhtida. Kaasates jõulisemalt kolmandat sektorit lahenduste leidmisele on võimalik aidata inimesi, et tagada nende toimetulek. Raamatukogud on jätkuvalt olnud kohad, kus inimestel meeldib käia ning kus on võimalik uut infot jagada ja ka vastu võtta. Usun, et käesoleval aastal, mis on kuulutatud raamatukogude aastaks, suudame üheskoos järjest rohkem inimesi tuua teadlikuma enesearendamise juurde.