Koolikokkade koolitamine, Võrumaa

 

Mahetoit koolides ja lasteaedades au sisse!

Tervislikele toitumisharjumustele laotakse vundament juba lapsepõlves nii kodu, lasteaia kui ka kooli koostöös. MTÜ Setomaa Liit võttis kahe ja poole aasta jooksul ette mitu projekti, mille käigus koolitati maakonna koolide ja lasteaedade kokkasid, tehti infoseminare (mahe)ettevõtjatele, koolijuhtidele, lapsevanematele, kohaliku omavalitsuse juhtidele ning korraldati laste ja lastevanematega ühiskokkamisi. Samuti aidati taastada kooliaedu ja rajati istutuskaste – ikka selleks, et haridusasutused saaksid toiduks sobilikku toorainet loodust säästvalt kasvatada. Loomulikult on olulised ka paikkondade traditsioonid ning nende säilitamine toidutooraine kasvatamisel ja toiduvalmistamisel.

Kui paljude Võrumaa koolide ja lasteaedade kokad koolitusest osa võtsid ning kes neid koolitasid?
MTÜ Setomaa Liit juhatuse esimees Margus Timmo: Koolikokkadele toimus kahe  ja poole aasta jooksul mitmesuguseid koolitusi, õppereise ja infotunde. Osalesid põhiliselt kümne haridusasutuse kokad, aga ka direktorid, majandusjuhatajad ja õpetajad. Lisaks mõned Võru linna lasteaiad ja üks kool, kes on liitunud järgmise koolituste vooruga. Samuti osales üks väike Põlvamaa kool, kes on praeguseks saanud toitlustuse ökomärgi. Koolitamas käisid profikokad, näiteks Angelica Udeküll ja Urpo Reinthal. Mahetoitlustuse teemade kohta jagasid infot ametnikud ja ANC toitlustusprogrammi arendaja, samuti osalesid mahetoitlustuse spetsialistid Merit Mikk, Elen Peetsmann, Kaja Kesküla ja mitmed teised.

Milline on koolituse kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Margus Timmo: Kokkadel ja koolidirektoritel tekkis ettekujutus mahetoidu kasutamise kasulikkusest ja laiemast mõjust. Põhiliselt aga said koolitatud selguse, kuidas mahetoitu lastele pakkuda, ja oskused seda praktiliselt teha. Õpiti valmistama mahetoite uute ja spetsiaalselt välja töötatud retseptide järgi. Samuti õppisid kokad kasutama ANC toitlustusprogrammi, mis on mõeldud mahe- ja tavatooraine kasutamise arvestuse pidamiseks. Kogukonna (väike)ettevõtjatele annab mahetoidu väärtustamine signaali, et mahetoorainet vajatakse. Laiem mõju väljendub ka selles, et mahetootmise suurenemisel väheneb piirkonnas pestitsiidide kasutamine ning sel on positiivne mõju põhjaveele, mullale, mitmekesisusele ja inimese tervisele. Olulisim on mõistmine, et mahetoorainest valmistatud toit ei ole ainult toit, vaid see on mõtteviis ehk austus tooraine, toidu valmistajate ja sööjate ning keskkonna vastu.Võrumaa Kutsehariduskeskuse kutseõpetaja Kertu Pehlak: MTÜ Setomaat Liit on mitut projekti eest vedanud ja läbi viinud ning selle tulemusel on Võru maakonnas tekkinud omamoodi õhinapõhine Mahe ja Muhe võrgustik, kes püüab leida edasiste tegevuste rahastamiseks vahendeid, hoiab teemat päevakajalisena ning nõustab ja jõustab oskuste ja infoga. Ühtlasi on Võru maakonna viis omavalitsust sõlminud mahekokkuleppe, et 2024. aastaks kasutataks omavalitsuste haridusasutustes mahetoorainet toidus vähemalt 20 protsendi ulatuses.