Koidu Ahk, Valgamaa

 

Veerandsada aastat hiljem taas koolipinki. Armastatud tegevus vajas akadeemilist lähenemist


                                

Valgamaa muusik Koidu Ahk (50) on pühendunud akordionile. Nüüd tahtis ta oma tegevusele akadeemilist staatust ja see viis ta omandama magistrikraadi.
Koidu viimastest õpingutest oli möödunud 25 aastat. Kui küsida temalt, miks ta veerandsaja aasta järel otsustas taas õpingutele pühenduda, vastab Koidu: „Aus vastus on, et pürgisin ülikooli õppima, sest tahtsin endale akadeemilist staatust.“ Ajendi õppimiseks sai ta akordionimängu kogukonnas tekkinud küsimusest: kes on rahvapärase akordionimängu head eeskujud? Rahvapärase akordionimängu uurimise teemaga saigi Koidu sisse Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kultuuripärandi loovrakenduste magistriõppesse.
Magistrantuuris õppis Koidu väärtustama Eesti ajalugu, kultuuri ja pärimusmuusikat. Enesetäiendamine ja esinemised on aidanud Koidul leida karjäärisuuna – ta tegeleb erinevate kihelkondade ajaloo, kultuuri ja pärimusmuusikaga. Kogukonnas hinnatakse Koidut Valgamaa pärimusmuusika elavdaja ja edendajana, keda kutsutakse kohalikele üritustele, koosviibimistele ja seminaridele. Ta on asutanud erinevaid ansambleid, mida ta ka juhendab, kuid südames on tal akordion, millele loob ka ise muusikapalasid.

Mida õppimine Teie elus muutis?
Õpingute käigus muutusin ise, sain teadlikuks oma väärtustest ja oskustest muusikuna. Ülikool andis mulle eesmärgi. Akordioni rahvamuusika uurimusi on väga vähe ja mul õnnestus oma magistriprojekti uurimistööga panna akordioni valdkonnas vaikne pinnavesi virvendama.

Kas olete tänu õpingutele leidnud uue karjäärisuuna või hobi?
Mulle meeldib akordioniga jäljendada vanemate rahvapillide kõla, luua vanema rahvamuusika stiilitundlikke taasesitusi, lisades oma tõlgendusi. Selle tegevusega rikastan akordioni kõla ja mängustiili. Ülikool tõi juurde ka muusikalist koostööd.

Loo autor: Tanel Raig