Kogukonna koolitus: "Ole valmis! Turvalisus ja valmisolek kriisideks", Harjumaa

 

Ole valmis!

Tänavu 24. veebruaril vallandunud täiemahuline Vene-Ukraina sõda andis kriisidele meie elus uue tähenduse. Sellele reageerisid kiiresti Naiskodukaitse Saku jaoskonna esindajad, kes korraldasid 2022. aasta märtsis lühikoolituse „Ole valmis! Turvalisus ja valmisolek kriisideks“. Koolitus toimus Saku vallamajas ja paralleelselt ka veebiülekandena. Huvilisi kogunes 84, kellele räägiti kriisi- ja evakuatsioonivarudest, kodu turvalisusest kriisi ajal, Eesti julgeolekust, sõjast Ukrainas ja kriisireguleerimisest Saku vallas. Lisaks Naiskodukaitse Saku jaoskonnale osalesid koolituse korraldamises Saku Vallavalitsus, Saku Vabatahtlikud Pritsimehed ja Kaitseliit. Naiskodukaitse Saku jaoskonna esinaine Eili Erg selgitab, et formaadi valik tulenes tõsiasjast, et erinevates kriisides – loodusstiihiast tulenevais, reostusest, sõjalistel põhjustel vallanduvates – on igal mainitud organisatsioonil oma roll, et üheskoos vallaelanikele tuge pakkuda. „Aga milline abi, kellelt, millal ja kuidas – seda vallaelanikud seni endale selgelt teadvustanud polnud. Lisaks oli väga tähtis anda kätte teadmiste ja oskuste tööriistad, sh telefoniäpp „Ole valmis“ enda ja lähedaste aitamiseks, kuni muu abi kohale jõuab. Paljud kriisid on tegelikult sellised, kus muud abi polegi vaja, kui ise osata hakkama saada,“ nentis Erg.

Kas pärast märtsis toimunud koolitust on Teie poole pöördunud uusi koolitushuvilisi?
Eili Erg: Oleme käinud mitme Saku valla külaseltsi kutsel külakogukondadele kriisideks valmistumisest rääkimas, kaasas koduste varude ja vajalike tööriistade näidiskast ja „Ole valmis!“ äpp telefonis.  Näiteks käisime maikuus „Ole valmis!“ äpist rääkimas ja kriisivarusid tutvustamas Saku valla paljulapselistele peredele. Mispeale liitus kaks paljulapselist ema Naiskodukaitsega.

Milline on koolituse „Ole valmis“ kasu inimestele ja kogukonnale laiemalt?
Eili Erg: Nagu tõdes Saku vabatahtlik pritsimees Johannes Paldrok: „Kriisihetkel on kõigepealt vaja maandada kriis meis eneses  – jääme rahulikuks kodus ja teel.“ Kui taolise õpivõimalusega on võimalik täiendada kogukonna liikmete kriisideks valmisoleku oskusi ja teadmisi, saabki „kriisi meis eneses“ maandada ja hakkamasaamine on palju ladusam.  Teades, millised toiduvarud peavad kodus olema, kui päevade kaupa välja ei pääse, elekter on ära, veevärk ja kanalisatsioon ei toimi, saame kodused varud selle pilguga üle vaadata ja igapäevast ostukäitumist kohendada. Kui me teame, millised tööriistad võiksid kodus olemas olla, et elektrita majapidamises vajalik kriisiinfo kätte saada, vett koguda ja puhastada, toit soojaks saada, meditsiinilist esmaabi tagada, on jälle kriisi meis eneses vähem. Kui taolise koolituse tulemusel otsustab leibkond maha istuda, evakuatsiooniks kokku pakitavate asjade nimekirja koostada, evakueerumisülesannete jaotuse omavahel kokku leppida ja võib-olla evakueerumise miniõppusegi maha pidada, on meie koolitus eesmärgi täitnud.