Katrin Nõlvak, Lääne-Virumaa

 

Katrin Nõlvaku südameasi on elupäästvate oskuste õpetamine


                                            

Tavaliselt tahetakse koolitustel omandatud teadmisi-oskusi kohe praktikasse rakendada, aga esmaabikoolitaja Katrin Nõlvak loodab kogu südamest, et tema koolitustel osalenutel ei lähe õpitut kunagi praktikas vaja. Aga kui seda peaks siiski tarvis minema, siis oskavad nad märgata abivajajat, aru saada, mis kannatanul viga, julgevad esmaabi anda ja vajadusel abi kutsuda.

Igapäevaselt Eesti Punase Risti Lääne-Virumaa seltsi koordinaatorina töötav Katrin teeb asutustes, kogukondades, ettevõtetes ja koolides-lasteaedades esmaabi koolitusi. Tema käe all saab õppida, kuidas verejooksu peatada, võõrkeha hingamisteedest välja saada või elustada. Samuti võib Katrinit näha iga aasta oktoobri keskel aktsiooni „Sinu käed päästavad elu“ raames kaubanduskeskustes, spordihoonetes, raamatukogudes ja teistes avalikes kohtades kõikidele soovijatele elustamist ja AED ehk elustamisaparaadi kasutamist õpetamas.
Koolitajaks sai Katrin täiesti juhuslikult. „Eesti Punase Risti Lääne-Virumaa seltsi loomisega tekkis vajadus esmaabi koolitajate järele, kes käiksid mitmesugustele sihtrühmadele esmaabi õpetamas. Kuna Lääne-Virumaa seltsil oli ainult üks esmaabi õpetaja, läbisin ka mina täiendava esmaabi ja koolitaja koolituse, et vajadusel koolitamas käia,“ meenutab Katrin.
Lääne-Virumaa Keskraamatukogu peaspetsialist Lea Lehtmets kiidab, et Katrin on oma tööle väga pühendunud ja elupäästvate oskuste õpetamine on saanud tema südameasjaks. Vähe sellest, Katrin ei ütle ära ühestki võimalusest, et neid oskusi teistega jagada! 

Küsimustele vastab Katrin Nõlvak.
Kuidas toetada täiskasvanud õppijaid nende eesmärkide täitmisel?
Koolitusi tehes tuleb koolitatavatega olla positiivne, toetav ja julgustav, et inimesed julgeksid kõik olukorrad praktiliselt läbi harjutada ja küsida. Me ei tea ju kunagi, millal neid teadmisi võib vaja minna. Mida rohkem kõik inimesed esmaabi andmisest teavad, seda julgemad ollakse abi andma ja abi kutsuma, või jõudma arusaamisele, kas üldse on vaja abi kutsuda.

Kuidas koolitamine Teid ennast arendab?
Minu jaoks oli see uus ja huvitav väljakutse. Selle tarbeks olen ennast pidevalt täiendanud ja kursis hoidnud Rahvusvahelise Punase Risti kompetentsuskeskuse poolt heaks kiidetud tõenduspõhiste ja pidevalt uuendatud esmaabi andmise standarditega. Samuti läbisin alles hiljuti suuremahulise esmaabikoolituse. Minu suur hirm on alati olnud teiste inimeste ees esinemine. Teisi koolitades olen muutunud palju julgemaks ja kohati tunnen, et lausa naudin seda.

Millised on need hetked koolitajatöös, kus tabate end äratundmiselt – mul on nii vahva töö!
Õpetamisel teeb mulle rõõmu, kui näen koolitustel inimesi, kes tunnevad asja vastu huvi, küsivad täiendavaid küsimusi, soovivad praktilist osa läbi teha. Südame teeb soojaks, kui koolituselt ära minnes on neil rõõmus nägu ja tänutunne silmades.

Loo autor: Heli Lehtsaar-Karma